Ziya Rızkı özlemle anıldı: Adının verildiği meydan açıldı

27 Ekim 2021

Güncelleme: 28 Ekim 2023

A
A

Türk Mukavemet Teşkilatı'nın kurucularından ve Kıbrıs Türk siyasi hayatının önemli figürlerinden Ziya Rızkı, 27’nci ölüm yıl dönümünde unutulmadı.

ZgotmplZ

Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesinde önemli katkıları olan eski milletvekili, belediye başkanı, mücahit komutanı, serdar ve spor adamı Ziya Rızkı ölümünün 27'nci yıl dönümünde anıldı.

Rızkı için Girne'deki Ziya Rızkı büstü önünde ve Karaoğlanoğlu Mezarlığı'ndaki kabri başında iki ayrı tören yapıldı.

Anma törenlerine, 4'üncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Toplmucu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Milletvekili Cemal Özyiğit, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ziya Rızkı Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri ile Rızkı’nın ailesi ve sevenleri katıldı.

Kabri başındaki anmaya Rızkı'nın sevenleri de katıldı.
GİRNE ZİYA RIZKI MEYDANI AÇILDI

Diğer yandan ilk anma töreninin yapıldığı Girne’deki büstü önündeki törenin ardından, Girne Belediyesi ve Ziya Rızkı Vakfı işbirliğinde, Ziya Rızkı Caddesi ve büstünün bulunduğu yerde oluşturulan “Ziya Rızkı Meydanı”nın açılışı yapıldı.

Meydan düzenlemesini Girne Belediyesi gerçekleştirdi.
ZİYA MEHMET RIZKI KİMDİR?

Ziya Mehmet Rızkı, Limasolda 25 Aralık 1919da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Limasolda okuyan Rızkı, liseyi, Limasol Yüksek Ticaret Lisesinde 1940ta tamamladı.

1938de henüz 19 yaşında iken Limasol Türk Spor Kulübü’nün kurulmasına öncülük etti. İlk iş hayatına İngiliz askeri üslerinde başladı. Polemitya, Limasol, Larnaka ve Lefkoşada olmak üzere on yıl çalıştı.

1950de İş Bulma Dairesi Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 1950de Doğan Türk Birliğinin kuruluşunda rol oynadı. 1956da, Baf Çalışma Dairesi Müdürü olarak atandı. 1957de İngiliz Sömürge idaresi altında ilk defa oluşturulan Kıbrıs Sosyal Sigortalar Kurumunun oluşumunda görev aldı. 

Rızkı, 1974 Barış Harekatı ile Güney Kıbrıs’ta kalan ve Limasol kazasındaki üslere sığınan, binlerce Kıbrıslı Türk’e liderlik yaptı.

1958de kurulan Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT) ilk yemin eden kurucuları arasındaydı ve Limasol TMT örgütlenmesinin kurucusu oldu. 1964den başlayan ve zor yıllar olarak nitelendirilen 60lı yıllarda sancaktarlık görevini üstlenen Ziya Rızkı, Limasol Sancaktarlığı görevini 1970e kadar üstün bir başarıyla yürüttü. 1970te Türk Temsilciler Meclisi seçimlerine aday olup milletvekili olduktan sonra sancaktarlık görevinden ayrıldı

Ziya Rızkı, 1974 yazında 20 Temmuz 1974 Harekatı sonrasında gelişen halk göçleri nedeniyle Kıbrıslı Türklerin, en büyük göçmen sayısını çekmiş olan Leymosun’da Ağrotur Üssü’ndeki, Happy Valley ve Paramal Göçmen kamplarına sığınan binlerce Kıbrıslı Türk’ün burada huzur, dayanışma ve can güvenlikleri içinde olmalarına katkı yaptı. Kamplarda oluşturduğu ekiplerle, çadır hayatı diye anlatılan o zor koşullarda etkin bir yönetim modeli sergiledi. Rızkının halk üzerinde yaptığı telkinler ve çok yönlü çalışmaları sonucunda, İngiliz Üslerindeki kamplara sığınan ve yaklaşık 6 ay kadar burada kalan Kıbrıslı Türklerin, 12-27 Ocak 1975 tarihleri arasında Türkiye üzerinden Kuzey Kıbrısa geçmelerinde etkin rol oynadı.

Ziya Rızkı, Kıbrıs Türk Federe Devletinin Kurucu Meclisinde Limasol vekili (mebusu) olarak görev yaptı. 1976da partileşme süreci başladığında Halkçı Partiye girdi. 1976da Girne Belediye Başkanlığına halkın büyük desteğiyle seçildikten bir süre sonra Toplumcu Kurtuluş Partisine geçti. İki dönem arka arkaya 9 yıl süreyle Girne Belediye Başkanlığı görevi yaptı.

1981de yapılan Kıbrıs Türk Federe Devleti Devlet Başkanlığı seçimlerine Toplumcu Kurtuluş Partisi’nden (TKP) aday oldu. 15 Kasım 1983te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmesinden sonra 1986da da KKTCde ilk kez yapılan milletvekilliği seçimlerinde, TKPden Girne Milletvekili olarak Meclise girdi. 1990 seçimlerinde ikinci kez milletvekili seçildi. Ancak parlamento boykotu olayı nedeniyle KKTC Meclisine girmedi.

Ziya Rızkı, 27 Ekim 1994de yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak tedavi gördüğü Londrada yaşamını yitirdi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar