Yeni durak Adıyaman: Yeni başsavcı ile İsias görüşmesi

27 Eylül 2023

Güncelleme: 27 Eylül 2023

A
A

Deprem komitesi Ankara'dan sonra Adıyaman'a geçerek, yeni başsavcıdan ile İsias soruşturmasına ilişkin bilgi aldı.

ZgotmplZ
(Soldan sağa) Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, UBP Milletvekili Yasemi Öztürk, CTP Milletvekili Ongun Talat, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars, DP Milletvekili Serhat Akpınar, YDP Milletvekili Talip Atalay
Meclis Basın Bürosu

Türkiye’de temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Depremle İlgili Hukuki ve Adli Sürecin İzlenmesine İlişkin Oluşturulan Geçici ve Özel Komitesi, Ankara’nın ardından KKTC vatandaşlarının hayatını kaybettiği illerden biri olan Adıyaman’da görüşmeler gerçekleştirdi.

YENİ BAŞSAVCI İLE İLK GÖRÜŞME

UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığındaki heyet, bu kapsamda havayolu ile Ankara’dan Adıyaman’a geçerek Adıyaman Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin ile bir araya geldi.

Heyete Adıyaman’da katılan Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı’nın yanı sıra KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu ve KKTC Gaziantep Başkonsolosu Kerem İzmen de görüşmede hazır bulundu.

"VERİMLİ BİR GÖRÜŞME"

Komite Başkanı Oğuzhan Hasipoğlu yeni göreve başlayan başsavcı ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve dava süreci hakkında bilgi aldıklarını kaydetti.

Hasipoğlu, adaletin tecelli etmesi ve sorumluların hukuk çerçevesinde  en ağır cezayı almaları için süreci yakından ve hassasiyetle bıkmadan usanmadan takip etmeyi sürdüreceklerini belirtti.

SIRADAKİ DURAK HATAY

KKTC Meclis Komitesi heyetinin, depremde Adıyaman haricinde hayatını kaybeden KKTC vatandaşlarının haklarının aranması ve adli süreçle ilgili bilgi alınması amacıyla bugün karayolu ile Hatay’a geçmesi ve burada da görüşmeler yapması bekleniyor.

HEYETTE KİMLER BULUNUYOR?

Heyette UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu’nun yanı sıra Komite Başkan Vekili CTP Milletvekili Ongun Talat, UBP Milletvekili Yasemi Öztürk, DP Milletvekili Serhat Akpınar, YDP Milletvekili Talip Atalay, Bağımsız Milletvekili Ayşegül Baybars ve Meclis Hukukçusu Sevi Çağdaş Dayıoğlu heyette yer aldı. 


Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkinde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. 

Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

6 Şubat depremlerinde toplam 50 KKTC vatandaşı hayatını kaybetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar