Türkiye'den Kayıp Şahıslar Komitesi'ne 100 bin dolar bağış

20 Ekim 2023

A
A

Türkiye Cumhuriyeti, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 100 bin dolar (2 milyon 800 bin TL) bağışta bulundu.

ZgotmplZ

Türkiye Cumhuriyeti (TC), Kayıp Şahıslar Komitesi’ne (KŞK) 100 bin dolar (2 milyon 800 bin TL) bağışta bulundu.

Bağış çeki, TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu tarafından Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Hakkı Müftüzade’ye takdim edildi. Kabulde, Müftüzade’ye, KŞK Üçüncü Üyesine vekaleten Bruce Koepke eşlik etti.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nde yer alan kabulde konuşan Feyzioğlu, kayıp şahıslar meselesinin, insani ve siyaset üstü bir mesele olduğunu vurguladı ve garantör ülke olarak KŞK’ya her yıl katkıda bulunduklarını kaydetti.

Kayıplarının akıbetini merak eden, bekleyen ailelerin acısını yürekten paylaştıklarını dile getiren Feyzioğlu, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin büyük bir özveriyle çalıştığını ve insanları sevdiklerine kavuşturduğunu belirterek, komitenin emsalsiz hizmetler sunduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti devleti adına Kayıp Şahıslar Komitesi’ne 100 bin dolarlık katkıyı sunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Metin Feyzioğlu, “Umuyorum bu sene daha fazla aileyi kayıplarına kavuşturabiliriz.” dedi.

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Hakkı Müftüzade de, anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne, çok önemli, hassas ve insancıl bir konu olan kayıp şahıslar konusunda her yıl yaptıkları katkı için şükranlarını sundu.

“BEKLEYEN AİLELERE SEVDİKLERİNİN MEZARI BAŞINDA DUA ETME OLANAĞI SAĞLAYACAĞIZ”

Her zaman olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin yanlarında olduğunu ve yardım ettiğini ifade eden Müftüzade, “Bu yıl da Atlılar toplu mezarında bir kazı başlatmış bulunuyoruz. 2015 yılından beridir bekleyen ailelere, sevdiklerinin mezarı başında dua etme olanağı sağlayacağız.” diyerek, bu konuda da çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Kıbrıs Türk toplumu adına da bugün Kayıp Şahıslar Komitesi'ne 75 bin euro bağışta bulunulmuştu.

 KAYIP ŞAHISLAR KOMİTESİ VE KAZILAR

Birleşmiş Milletler’in (BM) himayesinde Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk toplumları arasındaki anlaşmaya göre Nisan 1981 yılında kuruldu. Komitede Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum ve BM üyesi olacak şekilde üç üye görev yapıyor ve kararlar oybirliği ile alınıyor. Üyeler her iki toplumun Cumhurbaşkanları tarafından atanıyor ve doğrudan Cumhurbaşkanına bağlı çalışıyor. Komitenin mevcut üyeleri; Kıbrıslı Türk üye Hakkı Müftüzade, Kıbrıslı Rum üye Leonidas Pantelides ve BM üyesi Paul-Henri Arni’den oluşuyor.

Ayrıca, KŞK ada genelinde kazı yapan ve KŞK Antropoloji Laboratuvarı’nda kalıntılar üzerinde antropolojik ve genetik analizler yapan 60'tan fazla Kıbrıslı arkeolog, antropolog ve genetikçilerden oluşan iki toplumlu adli ekibi istihdam ediyor.

Üzerinde mutabık kalınan 2002 (492 Kıbrıslı Türk ve 1510 Kıbrıslı Rum) kayıp şahıs bulunuyor.

KŞK’nin amacı, 1963’den 1964’e toplumlararası çatışmalar sırasında ve 1974 olayları sırasında kaybolan 2002 kişiyi bulmak, tanımlamak, kimliklendirmek ve ailelerine iade etmek.

2008 yılı itibarıyla başlayan kazı çalışmalarını günümüzde Kuzey ve Güney’de eş zamanlı toplam 7 kazı ekibi sürdürüyor. Kazılar Atlılar/Aloa, Stylloi/Mutluyaka, Mağusa/Ammochostos, Aydemet/Agios Dometios (Askeri Bölge), Güngör/Koutsovendis, Lapta/Lapithos ve Hulu/Choulou bölgelerinde sürüyor. Kazı listesinde hazırda kazılmayı bekleyen 83 konumla birlikte halen analizleri ve çalışmaları devam eden yaklaşık 100 konum bulunuyor.

Kayıp Şahıslar Komitesi verilerine göre, 25 Temmuz itibarıyla kayıp 2002 kişiden 1204'üne ulaşıldı.

Kalıntılarına ulaşılan 1202 kişiden 1033'ü kimliklendirildi.

798 kişinin akıbeti belirsiz. Kalıntısı bulunan 169'unun henüz kimlikleri belli değil.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar