"Tüm politikacılar gazetecilerle ilgili söylemlerinde hukuka saygılı davranmalı"

14 Eylül 2023

Güncelleme: 14 Eylül 2023

A
A

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Özgür Gazete’nin, Cumhurbaşkanı Tatar aleyhinde açtığı ve kazandığı hukuk davası değerlendirdi. Açıklamada, tüm politikacıların gazetecilere yönelik söylemlerinde hukuka saygılı davranması gerektiği belirtildi.

ZgotmplZ

2020 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde Özgür Gazete "İşte müdahalenin fotoğrafları" başlıklı haberinin ardından gazetecilere yönelik hakaret ettiği iddiasıyla Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a dava açmıştı. Dava sonuçlandı ve Cumhurbaşkanı Tatar mahkeme tarafından tazminat ödemeye mahkum edildi.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nden (KTGB) yapılan yazılı açıklamada, Özgür Gazete’nin, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar aleyhinde açtığı ve kazandığı hukuk davası değerlendirildi.

Bu davanın, siyasetçilerin “hakaret”, “iftira” ve “hedef gösterme” içerikli söylemlerinin dokunulmazlığı olmadığını hatırlattığı belirtilen açıklamada, “Gazetecilerin özellikle hedef gösterilerek sindirilmeye çalışıldığı örneklerin arttığı bir dönemde sonuçlanan bu dava, benzer süreçlere maruz kalan meslektaşlarımızın mücadelesi için yol gösterici olacaktır” denildi.

"SÖYLEMLERİNDE DİKKATLİ OLMALILAR"

Bu kararla "siyasetçinin dokunulmazlığının, başkalarına hakaret etme, iftira atma ve hedef gösterme hakkı vermediğinin ortaya konulduğu" kaydedilerek, siyasetçilerin de hoşlanmadıkları yayın yapan gazetecilerle ilgili söylemlerinde daha dikkatli olmaları temennisinde bulunuldu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:  “Gazeteciler Birliği’nin, ifadenin, ceza davaları değil, hukuk mahkemelerinin konusu olduğu mücadelesi için örnek teşkil eden bu davada görüldüğü gibi, kendilerine hakaret edildiği kanaatinde bulunan herkesin ceza davaları değil, ‘Haksız Fiiller Yasası’ üzerinden hukuk mahkemesi yoluyla ilerlemesi, ifade özgürlüğünün korunması için büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda, mağdur olduğunu düşünen herhangi bir kişinin Hukuk Mahkemesi’nde dava açmasına Gazeteciler Birliği olarak karşı olmadığımızı aksine sürecin böyle ilerlemesi gerektiğine güçlü destek verdiğimizi tüm kamuoyuna bir kez daha bildirmek isteriz.

Özgür Gazete yönetimini, verdikleri bu hukuk mücadelesi için tebrik eder, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar başta olmak üzere tüm politikacıların gazetecilerle ilgili söylemlerinde hukuka saygılı davranmaları beklentimizi yineleriz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar

İlginizi Çekebilir