Toplumsal bir felakete gidilmeden her alanda "temiz eller operasyonu" çağrısı

25 Eylül 2023

A
A

Emekli Polisler Derneği, hükümete her alanda “temiz eller operasyonu” başlatma çağrısında bulundu

ZgotmplZ

Emekli Polisler Derneği (EMPOLDER) hükümete her alanda “temiz eller operasyonu” başlatma çağrısında bulundu.

Yazılı açıklamasında, ülkede "düzensiz ve kontrolsüz göç yaşandığını, KKTC topraklarının özellikle üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarına kontrolsüz şekilde satıldığını, uyuşturucu ve mali suçlarda patlama olduğunu, kamuda yozlaşmaya yaşandığını, kamu kurumlarına liyakatsiz personel alımı olduğunu ileri süren ve trafikte yaşanan keşmekeşe" dikkat çeken dernek, yaşanan sıkıntıların devam etmesi halinde toplumsal bir felakete doğru gidildiğini savundu.

Dernek, Polis Genel Müdürlüğü ile görüşülerek polisin araç gereç ve personel eksikliğinin giderilmesiyle birlikte tüm alanlarda “temiz eller operasyonu” başlatılması gerektiğini ifade etti.

"TEMİZ ELLER OPERASYONU" NEDİR?

Temiz Eller (İtalyanca: Mani pulite), 1990'larda İtalya'da siyasi yolsuzluklarla ilgili ulusal çapta yapılan bir yargı soruşturmasıydı. Operasyon, "Birinci Cumhuriyet" olarak anılan dönemin sona ermesine yol açtı ve birçok siyasi partinin ortadan kalkmasına neden oldu. Bazı siyasetçiler ve iş adamları, suçları ortaya çıktıktan sonra intihar etti. Operasyondan sorumlu başlıca yetkili savcı Antonio Di Pietro idi.

Bazı hesaplarda, 5 bine kadar kişi şüphe altına girdi. Bir noktada, İtalyan Parlamentosu üyelerinin yarısından fazlası hakkında iddianame düzenlendi. Yolsuzluk suçlamalarından dolayı 400'den fazla şehir ve belediye meclisi feshedildi. Büyük devlet sözleşmeleri için teklif veren İtalyan ve yabancı şirketler tarafından 1980'lerde yıllık olarak ödenen rüşvet tahmini tutarı 4 milyar dolara ulaştı.

Bu araştırmalarla ortaya çıkarılan yozlaşmış sistem genellikle "rüşvet skandalı" (tangentopoli) olarak anılmıştır. Terim, telafi demektir ve bu bağlamda kamu işleri sözleşmeleri için verilen komisyonlar anlamına gelen tangente ile şehir anlamındaki poliden gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar