Tatar, 200 kişilik heyetle Bakü'ye gitti: Bayrağımız Azerbaycan'da dalgalanacak

12 Ekim 2023

Güncelleme: 12 Ekim 2023

A
A

Kıbrıs Türk Tanıtım Günü etkinliği için 200 kişilik heyetle Azerbaycan'a giden Cumhurbaşkanı Tatar, "Bayrağımız Azerbaycan’da dalgalanacak." dedi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel, Kıbrıs Türk Tanıtım Günü etkinliğine katılmak üzere 200 kişilik heyetle Azerbaycan'ın başkenti Bakü’ye hareket etti.

Aynı etkinliğe katılacak olan Başbakan Yardımcısı, Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise dün Bakü’ye gitti.

"BU GİDİŞ BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bakü’ye hareketinden önce Ercan’da yaptığı açıklamada kardeş devlet Azerbaycan’la ekonomik, ticari ve siyasi bağları geliştirmek üzere bu ziyaretin gerçekleştirildiğini belirtti.

Bu gidişin bir ilk niteliğinde olduğunu, iki devlet arasındaki her türlü ilişkinin geliştirilmesi ve kökleşmesi için önem taşıdığını vurgulayan Tatar, egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü kabul edilmeden resmi müzakere sürecine girmeyeceklerini de tekrarladı.

“Kıbrıs’ta iki ayrı devlet vardır.” diyen Tatar, İsrail-Filistin’e işaret etti, bölgede istikrar sağlanmadığında ne olduğunun buradan görülebileceğini ifade etti.

Tatar, Kıbrıs’ta 1974 öncesine dönmemek, Kıbrıs’ta çatışma olmaması için en doğru çözümün iki devleti çözüm olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar (sağda), hareketinden önce basına açıklamalarda bulundu.
“ZİYARET TÜRK DÜNYASININ KOPMAZ BİR PARÇASI OLARAK BAĞLARIN GELİŞTİRİLMESİNİ AMAÇLIYOR”

Aralarında Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ekonomik Örgütler Platformu, otel temsilcileri, üniversite temsilcileri, halk dansları ekiplerinin de bulunduğu geniş heyetle Bakü'ye gideceklerini belirten Tatar, Türk dünyasının kopmaz bir paçası olarak bağların her anlamda geliştirilmesi için bu ziyaretin düzenlendiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmaya işaret eden Tatar, Erdoğan’ın konuşmasında tüm dünyaya Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığının ve KKTC’nin tanınması, KKTC ile kültürel siyasi ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi gerektiğini ifade ettiğini anımsattı.

Tatar, yaptıkları temasların, bu bağlamda, ülkenin kabul edilebilirliği, görünürlüğü ve tanınması adına önemli olduğunu belirtti.

“KKTC BAYRAĞI AZERBAYCAN’DA DALGALANACAK”

Konuşmasında Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olunduğuna işaret eden ve bu bağlamda temsiliyetin arttığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, son olarak Bakü’de yapılan toplantıda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, KKTC bayrağının Azerbaycan’da dalgalanacağını açık ve net ifade ettiğinin de vurguladı.

Kardeş Azerbaycan devletiyle her türlü bağın geliştirilmesi için çaba içinde olacaklarını anlatan Tatar, “Karşı taraf bu temaslarımızı engellemek için kapı kapı dolaşıyor. Bizi ayrılıkçı olarak tanımlıyor, bizimle kimsenin temas kurmamasını istiyor.” dedi.

“Öte yandan özden gelen müktesep haklarla, egemenliğe sahip bir halk olarak, 1963’te devletin dışına silah zoruyla atıldıktan sonra tabii ki kendi devletimizi kurmak zorundaydık.” açıklaması yapan Tatar, Kıbrıs meselesinin 60 yıldır sürdüğünü, Kıbrıslı Türklerin zorlu süreçlerden geçtiğini ve geçmeye devam ettiğini söyledi.

Tatar, bu zorlu mücadelenin halkın egemenliği, bağımsızlığı, özgürlüğü ve onuruyla bu ülkede yaşaması için gerekli olduğunu kaydederek, asla federal temelli bir görülme sürecine girilemeyeceğini yineledi.

“Bizi Anavatan'dan koparmak ve tehlikeli bir maceraya sürüklemek için her tür baskıya maruz kalıyoruz. Ama egemen eşitliğimiz kabul edilmeden resmi müzakere sürecine asla girmeyeceğiz.” diyen Ersin Tatar, çözümün iki devleti bir çözüm modelinden geçtiğini tekrarladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a Azerbaycan ziyaretinde eşi Sibel Tatar da eşlik ediyor.
“KIBRIS’TA 74 ÖNCESİNE DÖNMEMEK İÇİN, KIBRIS’TA ÇATIŞMA OLMAMASI İÇİN EN DOĞRU ÇÖZÜMÜN İKİ DEVLETİ ÇÖZÜM”

“Kıbrıs’ta iki ayrı devlet vardır.” diyen Tatar, İsrail-Filistin’e işaret etti, bölgede istikrar sağlanmadığında ne olduğunun buradan görülebileceğini ifade etti.

Tatar, Kıbrıs’ta 74 öncesine dönmemek için, çatışma olmaması için en doğru çözümün iki devleti çözüm olduğunu vurguladı.

Konuşmasında Karabağ ve Nahcivan başarısına da işaret eden Tatar Azerbaycan’la olan her türlü ilişkinin zamanla daha da gelişeceğini söyledi.

Bu arada Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Ünal Üstel'in 12-14 Ekim'de Bakü'de düzenlenecek "Kıbrıs Türk Tanıtımı Günü" etkinliğine katılarak temaslarını tamamladıktan sonra 14 Ekim Cumartesi günü ülkeye döneceği belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar