Şenkul'dan sert açıklama: Yasa dışı Bakanlar Kurulu kararını tanımıyoruz

19 Eylül 2023

Güncelleme: 19 Eylül 2023

A
A

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Karaoğlanoğlu bölgesinde geçmişte Bakanlar Kurulu kararı ile Girne Çatalköy İmar Planına aykırı şekilde kişiye özel bir iskele izni verildiğini ve alanda devam eden kaçak kazıyı durdurduklarını açıkladı.

ZgotmplZ

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sert ifadeler kullandı.

Karaoğlanoğlu bölgesinde sahil yürüyüş yolu projesinin yapılacağını hatırlatan Başkan Şenkul, projenin kısa bir sonra hayata geçeceğini belirtti. 

Yürüyüş yoluyla ilgili olarak detaylı bilgi veren Şenkul burada kaçak bir çalışma yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:

"Bu yürüyüş yolunda 4 hatta koşullar uygun olursa 5 adet de denize doğru ahşap iskeleler planladık ki bölge halkı hem denize daha rahat girsin hem de o iskelelerde balık avlasın, otursun vs.

Ne ilginçtir ki bu iskelelerden birinin olacağı yerde geçmişte bakanlar kurulu kararı ile Girne Çatalköy İmar Planına aykırı şekilde kişiye özel bir iskele izni verilmiş ama şartlar arasına ilgili dairelerin de olumlu görüşüne bağlanmıştır ibaresi konmuştur.(standart)

Netice itibarı ile yasal dayanağı olmadığı için yasal olarak yok hükmündeki bir bakanlar kurulu kararından bahsediyoruz.

Bugün bir bakıyoruz, bir iş aracı geliyor ve denizi doldurmaya başlıyor.

Ne yapıyorsunuz deyince de, bakanlar kurulu kararını gösteriyorlar.

Neyse biz ilgili arkadaşlara o bakanlar kurulunun şartlarının eksik olduğunu ve İmar planına aykırılık içerdiği için gerçekleşemeyeceğini anlattık, izinsiz inşaat faaliyetinde bulundukları için de cezalarını yazıp bu kaçak işlemi durdurduk.

Gerçekten ülkemin bu kadar sahipsiz, kimsesiz zannedilmesine çok öfkeliyim.

Kamuya ait olacak dolayısıyla bugün bu işlemi yapanların da kullanacağı bir iskelenin Girne Belediyesi sahil yolu projesi kapsamında yapılacağının bilinmesine rağmen bu yolu seçenleri anlamıyorum.

Girne Belediyesi olarak yasa dışı alınan bakanlar kurulu kararlarını dün de tanımadık ara emri aldık, bugün de tanımıyoruz.

Vatandaşlarımızın bilgisine…"

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar