"Sahte reçete"den tutuklanan Sibel Siber teminatla serbest

16 Ekim 2023

Güncelleme: 16 Ekim 2023

A
A

Sahte reçete soruşturması kapsamında 12 Ekim günü tutuklanan eski Başbakan ve Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber, teminata bağlanarak, serbest bırakıldı.

ZgotmplZ

Sahte reçete soruşturması kapsamında zanlı olarak tutuklu bulunan eski Başbakan, Cumhuriyet Meclisi Başkanı doktor Sibel Siber, bugün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, Siber ile birlikte huzura çıkan eczacı G.K., K.D. ve F. I. hakkında teminat karşılığında tutuksuz yargılanma emri verdi.

 

Diğer yandan bugün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan eczacı B.K.T. ile doktor M.F. ile İ.İ. de teminatla serbest bırakıldı.

Dr. Sibel Siber ve eczacı G.K. 12 Ekim günü tutuklanmıştı.

13 Ekim'de mahkemeye çıkarılan ikili hakkında 3'er gün poliste tutukluluk kararı alınmıştı.

O gün mahkemede soruşturmaya ilişkin bilgi aktaran polis, ocak ile ağustos ayları arasında, eczacı G.K.'nin Sosyal Sigortalar Kurumu'na sunduğu 2 bin 245 reçetenin bin 388'ini Dr. Sibel Siber'in yazdığını ifade etmiş, yapılan incelemeler sonucunda bu reçetelerden 13 tanesinin sahte olduğunun belirlendiğini bildirmişti. Siber'in polise verdiği ifadede, tanıdığı hastaları görmeden ve eczacı yönlendirmesiyle 20-25 TL kâğıt parası alarak reçete yazdığını kabul ettiği de aktarılmıştı.

Diğer yandan Siber'in mahkemeye kelepçeli olarak getirilmesi de tartışmalar neden olmuştu.


SORUŞTURMADA 42 KİŞİ TUTUKLANDI, 30'U SERBEST BIRAKILDI

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül'de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül'de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi, 26 Eylül'de bir eczacı ve bir vatandaş, 28 Eylül'de bir vatandaş, 29 Eylül'de bir eczacı, 2 Ekim'de iki eczacı ve bir doktor, 3 Ekim'de bir eczacı, 4 Ekim'de iki doktor ve bir eczacı, 5 Ekim'de bir doktor, bir eczacı ve bir sivil, 9 Ekim'de de bir doktor, iki eczacı ve iki eczane çalışanı, 11 Ekim'de bir doktor ve bir eczacı, 12 Ekim'de bir doktor ve bir eczacı ile 13 Ekim'de üç doktor ve üç eczacı tutuklandı.

Soruşturma kapsamında 15'i doktor, 19'u eczacı ve 8'i de farklı mesleklerden olmak üzere toplam 42 kişi tutuklandı.

Bugüne kadar 10 doktor, 13 eczacı ve 7 vatandaş ile birlikte tutuksuz yargılanmasına karar verilen zanlı sayısı ise 30.

Soruşturmada şu anda 12 tutuklu zanlı bulunuyor.

ŞU ANA KADAR TOPLAM 8 AYRI YERDE KUPÜRSÜZ İLAÇLAR BULUNDU

Lefke bölgesinde, Gemikonağı'nda soruşturmanın hemen akabinde kupürü kesilmiş ilaç dolu 26 çöp torbası bulundu.

Ardından, 28 Eylül'de Haspolat’ta bir çöpte 11 poşet, 29 Eylül'de Lefkoşa’da çöp konteyneri içinde üç büyük, iki küçük torba, 3 Ekim'de Dörtyol'da çöpte dağınık halde ve Türkeli köyünün Akdağ mevkisindeki su deposu yakınlarında 15 çöp poşeti ve 4 Ekim'de Gemikonağı’nda kupürleri kesilmiş bir çöp poşeti kupürü kesilmiş ilaçlar bulundu.

Son olarak 11 Ekim'de Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde 2 çöp poşeti içerisinde daha kupürleri kesik ilaçlar bulundu.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar