Rum yönetiminden KKTC'den benzin alımını önlemek için yeni taktik: Sınır eziyeti

7 Eylül 2023

A
A

Metehan kapısında karşılıklı geçişlerde yaşanan eziyetin arkasında vatandaşlarının akaryakıt alımı için kuzeye geçmesini önlemek isteyen Rum yönetimi olduğu iddia edildi.

ZgotmplZ

Binlerce Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum ve yabancı vatandaşın kuyruklarda saatlerce beklediği Metehan Kara Kapısı'nın (Ay.Demet), "eziyet ve çile"  kapısı haline dönüştü.

Konuyu işleyen Rum basını, vatandaşlarının görüşlerine yer verdi.

Gazete Rumların, kuzeye ve kuzeyden güneye yönelik geçişlerde saatlerce kuyrukta beklemesi nedeniyle öfkeli olduğunu, sorunların çözümlenmesi yerine sürekli yenilerinin çıktığı yönünde de şikayetlerde bulunarak, "kasıt"tan bahsettiklerini yazdı. 

Habere göre bazı vatandaşlar ise yaşanan eziyeti, "akaryakıt almak için kuzeye geçilmesini önlemek amacıyla hükümetin bir çabası" olarak nitelendiriyor.

Gazete kendi elde ettiği bilgilere dayanarak, "kötülüğün kaynağının", geçişler sırasında verileri (kimlik kartı, pasaport) kontrolü ile yükümlü olan Nüfus ve Muhaceret Dairesi'nin kadrolu personel yerine, yaklaşık bir ay önce istihdam ettiği part time personel yerleştirmesi olduğunu belirtti. 

Gazete bir aylık eğitimden sonra görevlendirilen part time personelden bazılarının, ya bilgisayar bilmediğini ya da çok az bildiğini, buna bağlı olarak da sınır kapılarındaki hizmetlerin etkilendiğini yazdı.

Habere göre, sınır kapısında yaşanan sıkıntılar gün boyu devam ederken part time personelin yalnız kaldığı akşam saatlerinde ise bu durum daha da kötüleşiyor.

Haberde Rum İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayanılarak, Derinya  ve Lefkoşa bölgesindeki sınır kapılarında da part time personelin görev yaptığı bilgisi de paylaşıldı yerleştirildiğini ifade etti. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar