Özelleştirmeler öncesi yeni istihdama önlem: Liman çalışanlarının yaş haddi 1 yıl uzatıldı

20 Ekim 2023

A
A

KKTC limanlarını özelleştirme programı kapsamına alan hükümet, bu süreçte işlerin aksamaması ve yeni istihdam ihtiyacı doğmaması için emeklilik yaşı gelenlerin 1 yıl daha çalışabilmesi amacıyla karar üretti.

ZgotmplZ

Liman İşçileri Şirketi çalışan ve direktörlerinin yaş haddi 1 yıl uzatıldı.

Hükümet 12 Ekim itibarıyla KKTC limanlarını özelleştirme programı kapsamına almıştı.

Bu süreçte işlerin aksamamasını ve yeni istihdam ihtiyacı doğmamasını isteyen hükümet, çözümü, çıkarılan yasa gücündeki kararname ile emeklilik yaşı gelenlerin çalışma yaşını 1 yıl daha uzatmakta buldu.

Bakanlar Kurulu'nun aldığı ve dünkü Resmi Gazete yayımlanan kararda, "65 yaşını dolduranların görevlerine devam edemeyeceği ve kısa süre içerisinde limanlar ve liman işçileri ile ilgili farklı girişimler olacağı" gerekçelerine yer verildi.

KIBRIS TÜRK LİMAN İŞÇİLERİ ŞİRKETİ’NİN TASFİYESİ İPTAL

Çıkartılan yasa gücündeki kararname ile ayrıca “Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi’nin Tasfiyesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname” de iptal edildi.

Bakanlar Kurulu, 20 Mayıs 2022 tarihinde çıkardığı “Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi’nin Tasfiyesine İlişkin Yasa Gücünde Kararname” ile 1976 Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi Yasası'nın "65 yaşını doldurmamış" kriterine uygun üye kalmadığından Kıbrıs Türk Liman İşçileri Şirketi’nin tasfiyesi kararı almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar