Özdenefe durumu özetledi: İsias sonuçlanmadan hayat birçoğumuz için devam etmeyecek

28 Eylül 2023

A
A

Hatay ve Adıyaman temaslarını değerlendiren Fazilet Özdenefe, İsias Otel ile ilgili "Yargı süreci sonuçlanmadan hayat birçoğumuz için devam etmeyecek.” dedi.

ZgotmplZ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili ve Meclis Başkan Yardımcısı Fazilet Özdenefe, Türkiye’de Kıbrıs Türklerinin hayatını kaybettiği Hatay ve Adıyaman illerinde gerçekleştirdiği temas ve inlemelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BRT'de katıldığı programda konuşan Özdenefe, depremlerde hayatını kaybeden binlerce insan olduğunu, adaletin gelmesiyle giden canların geri gelmeyeceğini, ancak az da olsa vicdanların rahatlayacağını söyledi.

Depremin ardından ikinci kez afet bölgelerine gittiğini ifade eden Fazilet Özdenefe, başsavcıyla yaptığı temastan sonra her bir cezai sorumluluk gerektiren meseleyle ilgilenme yönündeki iradenin orada da olduğunu net bir şekilde gözlemlediğini söyledi.

Sürecin en hızlı şekilde ilerlemesinin kendileri için çok hassas bir nokta olduğunu dile getiren Özdenefe, İsias Otel enkazında hayatını kaybeden "Şampiyon Melekler" takımının aileleri için bu davanın adeta bir psikolojik bariyer olduğunu işaret etti. Fazilet Özdenefe, “Bu yargı süreci sonuçlanmadan hayat birçoğumuz için devam etmeyecek.” dedi.

Adıyaman ilinde bazı ziyaretler de gerçekleştiren CTP Milletvekili Özdenefe, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Barosu ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yaptığı görüşmelere de değindi. Özdenefe, İstanbul Teknik Üniversitesi raporundan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi raporunun beklendiği ve gelmesi ile birlikte iddianamelerin hazırlanacağı yönünde kendisine bilgi verildiğini dile getirdi.


Türkiye'de 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ilkinde, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Erkek Voleybol kafilelerinin konakladığı Adıyaman'daki İsias Hotel yıkılmıştı. 

Oteldeki 39 kişilik kafileden, 3 veli ve 1 öğretmen kendi imkanlarıyla enkazdan sağ kurtulurken, 26 öğrenci, 4 öğretmen ve 5 veli olmak üzere 35 kişi yaşamını yitirmişti.

6 Şubat depremlerinde toplam 50 KKTC vatandaşı hayatını kaybetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar