Olgun'dan değerlendirme: Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan için "Kıbrıs Türk Devleti"nin varlığı şart

22 Ekim 2023

Güncelleme: 23 Ekim 2023

A
A

"Türkiye'nin bir parçasıyız" diyen Ergün Olgun, Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan'ın var olması için "Kıbrıs Türk Devleti"nin varlığının şart olduğunu kaydetti.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla, 1974'te düzenlenen Kıbrıs Barış Harekatı'nın ardından Kıbrıs Türklerinin devlet ve altyapı kurma süreçlerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Olgun, Kıbrıslı Türkler olarak kendilerini Türkiye'nin bir parçası olarak gördüklerini söyledi.

Osmanlı'nın yıkılmasının Kıbrıs Türkü'nün üzerinde derin bir iz bıraktığını vurgulayan Olgun, Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan'ın var olması için "Kıbrıs Türk Devleti"nin varlığının şart olduğunu kaydetti.

Olgun, Barış Harekatı'nın bölgenin siyasi coğrafyasını değiştirdiğini belirterek "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra, Türkiye'nin Misak-ı Milli sınırları dışında gerçekleştirmiş olduğu en önemli askeri ve siyasi harekat olarak önümüze çıkıyor." dedi.

Kıbrıs Barış Harekatı sayesinde (Doğu Akdeniz'de) bugünkü Mavi Vatan'dan söz edildiğini kaydeden Olgun, "20 Temmuz olmasa kesinlikle Sevilla haritasıyla karşı karşıya kalacaktık. 20 Temmuz, bu bölgenin siyasi coğrafyasını değiştiren, KKTC'nin temelini atan bir harekat olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

"KIBRIS'TA ŞU ANKİ İSTİKRARIN SEBEBİ BM BARIŞ GÜCÜ DEĞİL, TÜRKİYE'NİN CAYDIRICILIĞIDIR"

Olgun, 20 Temmuz harekatıyla KKTC'nin bir devlet olabilmesinin mümkün hale geldiğini belirterek şunları kaydetti:

"Kıbrıs'taki istikrar bakımından 20 Temmuz, iki değişime neden oldu; birincisi çatışma halindeki iki halkı birbirinden ayırma sonucunu doğurdu. Türkiye'nin müdahalesiyle Kıbrıslı Türklerin güven içinde yaşayabileceği bir toprak parçasının Türkiye tarafından güvenlik altına alınması ve Kıbrıslı Türklerin orada toplanması sonucunu beraberinde getirdi. Diğer unsur da Türkiye'nin buradaki caydırıcı gücünün varlığı. Kıbrıs'taki çatışmasızlığın nedeni, Türkiye'nin buradaki caydırıcı gücüdür. Rum tarafının yeni bir olay yaratmaya ve Kıbrıslı Türklere saldırı gibi bir imkanı yok çünkü karşısında caydırıcı bir güç var. Kıbrıs'ta şu anki istikrarın sebebi BM Barış Gücü değil, Türkiye'nin caydırıcılığıdır. Türkiye, Kıbrıs'a istikrar getirmiştir. Bunun bozulmaması için Türkiye'nin Kıbrıs'taki caydırıcı gücünün devam etmesi önemlidir, bu da (Zürih ve Londra) garanti antlaşmalarının devamıyla sağlanabilir."

Emekli Büyükelçi eski müzakereci Osman Ertuğ
"BARIŞ HAREKATI DÖNÜM NOKTASI OLDU"

Emekli Büyükelçi eski müzakereci Osman Ertuğ da, Kıbrıs Barış Harekatı'nın, Kıbrıs Türkü için tarihi bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Harekat hem Kıbrıs Türkü'ne hem de Rumlara barış getirmiştir." dedi.

Geleceğe yönelik vizyonlarının "Ana vatan, yavru vatan, mavi vatan" şeklinde özetlendiğini söyleyen Ertuğ, şöyle devam etti:

"Bu gerçekten bizi geleceğe taşıyacak ve gelecek nesillere tam gelişmiş bir vizyon verecek yaklaşımdır. Bunu, büyük bir iftihar ve gururla biz Kıbrıs Türkü olarak geleceğe taşıyacağız."

Ertuğ, Rum tarafının, Ada'da çözüm vizyonuna karşı olduğunu belirterek Ada'ya yönelik uzlaşı planlarının tümünün Rumlar tarafından reddedildiğini hatırlattı.

"Kıbrıs Rum tarafı herhangi bir çözümü reddediyor, reddettiği çözümün kendisidir. Çünkü tekellerine geçirdikleri Kıbrıs Cumhuriyeti unvanını bırakmak istemiyorlar. Buna karşılık biz de ne yaptık? Pasif kalmadık, kendi devletimizi kurduk." diyen Ertuğ, KKTC'nin bugün devlet olarak tanınma noktasına geldiğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar