Öğrenciler için uçuş sınırlaması kaldırıldı

22 Şubat 2021

Güncelleme: 22 Şubat 2021

A
A

Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerini ülkeye getirmek isteyen hükümet, günde iki uçuş uygulamasına son verdi.

ZgotmplZ

Hükümet, koronavirüs nedeniyle daralan ekonomiye çözümü yabancı öğrencilerde buldu. 

Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin ülkeye getirilmesi amacıyla, sivil uçuş sayısını günde iki uçuş ile sınırlayan NOTAM* iptal edildi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, yabancı öğrencilerin, diğer tüm yolculara uygulanan kurallara tabi olacağı ve karantinadan muaf olmayacakları duyuruldu.

Öğrencilerin ülkeye girişlerinde son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri, geldikleri ülkenin karantina uygulamaları kapsamında 10 veya 14 gün karantinada kalmaları gerekecek.

8 Eylül 2020 tarihli Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda, ülkeye uçak seferleri günde iki uçak ile sınırlandırılmıştı.

Alınan son karar, mezuniyet aşamasında olan 2 ve 4 yıllık bölümlerde okuyan 17 bin 550 yabancı üniversite öğrencisini ilgilendiriyor.

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürü Ziya Öztürkler, 17 Şubat’ta katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, aşamalı bir şekilde ülkeye gelecek öğrencilerin devletin karantina merkezlerine yerleştirileceğini ifade ederek karantina ve PCR test ücretlerinin devlet tarafından karşılanacağını söylemişti.

Kararla birlikte öğrencilerin devlete maliyetinin ne olacağı ve karantina merkezlerinin sayısının artırılıp artırılmayacağına ilişkin bir açıklama ise yapılmadı.

*NOTAM NEDİR?

“Notice-To-Airman”in kısaltması olan NOTAM, havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri olarak biliniyor.

KKTC  ile ilgili NOTAM’lar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Dairesi’nce yayınlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar