Martla birlikte Avrupa’da kısıtlamalar gevşetiliyor

26 Şubat 2021

Güncelleme: 26 Şubat 2021

A
A

Kovid-19 sayılarındaki düşüşün ardından İngiltere 8 Mart'ta okulları açmaya hazırlanıyor.

ZgotmplZ

Avrupa'nın birçok ülkesi mart ayından itibaren koronavirüs kısıtlamalarını gevşetmeye hazırlanıyor.

ALMANYA

Almanya'da yaklaşık üç aydır kapalı olan berber ve kuaför salonları, 1 Mart'tan itibaren yeniden açılacak.

Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde de aynı gün yapı marketler ile çiçekçiler tekrar çalışmaya başlayacak.

Başbakan Angela Merkel, 16 eyalet başbakanıyla 3 Mart'ta video konferans yöntemi ile bir kez daha tedbirleri görüşecek. Bu toplantıda, vaka sayılarının durumuna göre gevşetilme konusunda yeni kararlar alınması bekleniyor.

İNGİLTERE

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson, 22 Şubat'ta yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle uygulanan karantinanın vaka ve aşılama sayıları dikkate alınarak 8 Mart'tan itibaren kademeli olarak kaldırılacağını söyledi.

İlk olarak 8 Mart'ta okulların açılacağını açıklayan Johnson, ikinci aşamanın ise sokağa çıkma yasağının kaldırılması olacağını bildirdi.

"Evde kalın" kuralının 29 Mart'ta kaldırılacağını belirten Johnson, bu tarihten itibaren açık hava spor tesislerinin yeniden açılabileceğini ifade etti.

HOLLANDA

Hollanda'da kademeli olarak açılan ilkokul ve kreşlerde 1 Mart'tan itibaren tam zamanlı yüz yüze eğitime başlanacak. Ülkedeki ortaokul ve liselerde ise haftanın bir günü yüz yüze eğitim yapılacak.

Ayrıca sürücü kursları, berber ve güzellik salonları gibi yakın temas gerektiren iş yerleri de 3 Mart'tan itibaren randevu ile müşterilerine hizmet verebilecek.

Yine 3 Mart'tan itibaren 17 yaş altındakiler takım sporlarına başlayabilecek, ancak evlere kabul edilen misafir sayısı 1 kişi ile sınırlandırılmaya devam edecek.

AVUSTURYA

Avusturya'da iktidar yaklaşık 4 ay sona yeme-içme yerleri başta olmak üzere, otellerin de çeşitli tedbirlerle yeniden açılmasını planlıyor.

Ülkedeki sıkı karantina koşullarına 8 Şubat'ta son verilirken, ilk olarak okullar, alışveriş merkezleri ve kişisel bakım merkezleri açıldı. Yaklaşık 3 hafta önce açılan kuaförlerde giriş testi uygulanan ülkede, negatif sonuçlu Kovid-19 testi beyan edenler hizmet alabiliyor.

Mart ayında atılması düşünülen bir başka gevşetme adımı ise bakım evlerinde büyük çoğunluğu aşılanan yaşlıları aile fertlerinin haftada 2 kez ziyaret etmelerine izin verilmesi olacak.

DANİMARKA

Danimarka'da Mart'tan itibaren 5 bin metrekareye kadar dükkanların açılmasına izin verilirken, 5 bin metrekareden büyük dükkanlar da önceden rezervasyonla müşteri kabul edebilecek.

Azami 5 kişinin bir araya gelmesi kuralı açık havada yapılan kültürel ve sportif faaliyetlerde 25 kişiye çıkarılırken, kültürel faaliyetlere katılacak kişilerin son 72 saatte alınmış PCR testi ibraz etmeleri gerekecek.

Kuzey Jylland ve Batı Jylland bölgelerinde lise ve dengi eğitim kurumlarında öğrenciler okullarına dönebilecek. Öğrenciler haftada iki defa PCR testi yaptırmak zorunda kalacak.

BULGARİSTAN

Bulgaristan'da hükümet, 1 Mart'ta restoranların, 1 Nisan'da ise eğlence mekanlarının açılmasına karar verdi.

BELÇİKA

Belçika'da ise hükümet, kısa vadede gevşemenin üçüncü dalgaya neden olabileceği gerekçesiyle, restoran, bar ve kafelerin en az 1 Nisan'a kadar kapalı tutulmasına karar verdi. Bu zamana kadar açık hava spor faaliyetlerine izin verilmesi gibi sınırlı bir gevşemenin de olabileceği belirtiliyor.

İSPANYA

Kovid-19 salgınına karşı 25 Ekim'den bu yana OHAL uygulayan İspanya'da,  restoran, bar ve alışveriş merkezlerinin çalışma saatleri ekonomik gerekçelerle ya da derneklerin açtıkları dava sonucu mahkeme kararlarıyla gevşetildi.

Özerk yönetimler, bölgelerindeki Kovid-19 yoğunluğuna göre 18.00 ile 23.00 saatleri arasına kadar restoran, bar ve alışveriş merkezlerinin açılmasına izin veriyor. Bazı bölgelerde restoran ve barların iç mekanlarında yüzde 30, dış mekanlarında yüzde 75'e kadar kapasiteyle müşteri alınmasına izin veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar