KTOEÖS'ten yeni karar: Dr. Fazıl Küçük EML'de öğleden sonraki dersler yapılmayacak

20 Eylül 2023

Güncelleme: 20 Eylül 2023

A
A

KTOEÖS, aldığı kararla, “bina güvenliği olmadığı" gerekçesiyle Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi'nde önümüzdeki haftadan itibaren öğleden sonraki dersleri yapmayacak.

ZgotmplZ

"Yabancı öğrenci sorunu, müdür ile müdür muavini kadrolarının eksikliği" gerekçeleri gösterilerek İskele Bekirpaşa Lisesi idari kadroda tüm hafta grev kararı alan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bu kez “bina güvenliği olmadığı" gerekçesiyle Gazimağusa’daki Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi'nde önümüzdeki haftadan itibaren öğleden sonraki derslerin yapılmaması yönünde karar aldı.

Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde bu sabah basın açıklaması yapan KTOEÖS, okulda iyileştirme konusunda hiçbir adım atılmadan yeni eğitim ve öğretim yılına başlandığını belirterek, "bu okuldaki öğretmen ve öğrencilerin hayati risk altında olduğunu" açıkladı.

SENDİKANIN SIRALADIĞI SORUNLAR NELER?

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nin geçen yıl, gözle görülecek şekilde depreme dayanıksız olduğu tespit edilen okul olduğunu belirterek, okulda, bina performans analizinden sonra sadece ana binada -idari bina ile üzerindeki sınıfların- güçlendirilmesiyle ilgili tespit söz konusu olduğunu belirtti.

Eylem, bu bina dışında, esas riskli olan diğer sınıflar sıvanıp boyanarak, öğretmen ve öğrencilerin girmesinin öngörüldüğünü, yapılan iki prefabrik sınıfın da yetersiz olduğunu, öğretmenlerin çardakta bile ders yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem

Selma Eylem, gelinen noktada kolonların ayrıldığı, gözle görülecek şekilde sıkıntıların devam ettiği sınıflara öğretmen ve öğrencilerin girmek zorunda bırakıldığını, hayati riskin söz konusu olduğunu kaydetti.

Okulla ilgili raporun ne olduğunun bakanlık tarafından açıklanması gerektiğini söyleyen Eylem, “Bu insanları hayati tehlikeye atmaktan vazgeçmesi lazım eğer öyle  bir durum söz konusuysa ki geçtiğimiz yıldan buraya hiçbir şey yapılmamıştır. Bu okul çok daha önceden birtakım sıkıntılar yaşamıştır bina güvenliğiyle ilgili. Zaman zaman tavandan sıvaların çökmesi söz konusudur. Dolayısıyla 6 Şubat’tan bu tarafa değil çok daha önceden bu tadilatlar ve tamiratların yapılması gerekirken Bakanlık bu konuda herhangi bir adım atmamıştır.” dedi.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem 6 Şubat’tan sonra okuldaki öğrenciler ve öğretmenlerin 3’e bölünerek farklı yerlere dağılıp, bir kısmı da okulda kalarak eğitime devam etmeye çalıştığını, bu eğitim yılında ise hiçbir şey yapılmadığını, sadece bahçeye iki konteyner konulup, hiçbir şey yokmuş gibi eğitime devam edilmesinin istendiğini söyledi.

"HAYATİ RİSK ENDİŞELERİMİZ VARDIR"

Eylem, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde bina güvenliği konusunda hayati risk endişeleri bulunduğunu vurgulayarak, Bakanlığın bu konuda bir an önce adım artması gerektiğini kaydetti.

SENDİKA ÖĞLEDEN SONRAKİ DERSLERİN YAPILMAMASI KONUSUNDA KARAR ALDI

Selma Eylem bir soru üzerine, KTOEÖS Yönetim Kurulunun önümüzdeki haftadan itibaren öğleden sonraki derslerin yapılmaması yönünde karar aldığını söyledi.

Eylem yarım günü eğitim dahi gerektiği gibi yapılamazken, öğleden sonra ders yapılmasının riskler taşıdığını kaydetti.

"KANTİN FİYATLARI DIŞARIDAN DAHA PAHALI"

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’ni örnek göstererek, okuldaki öğrencilerin sadece yüzde 20’sinin kantine gittiğini kaydetti. Öğle arasında okullardaki  çocukların beslenme ihtiyacını karşılayamayacağı için aç kalacağını,  ayrıca  tam gün eğitimin şu aşamada  güvenlik sorunu yaratacağını ifade etti.

Eylem, ayrıca Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde kantin fiyatlarının denetlenmediği, fiyatların  dışarıdan daha pahalı olduğu konusundaki şikayetleri de dile getirdi.

"ÇAVUŞOĞLU'NA ALGI OLUŞTURMA SUÇLAMASI"

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel de, Milli Eğitim Bakanı’nın (Nazım Çavuşoğlu) ısrarla toplumu yanlış bilgilendirdiğini, algı oluşturmaya, topu başkalarına atmaya çalıştığını iddia etti.

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel

Bakanın atmadığı adımlarla çocukları ve öğretmenleri risk altında bıraktığını iddia eden Gökçebel, bunun vebalinin Milli  Eğitim Bakanı’nın omuzlarında olduğunu söyledi.

"BİR ÇİVİ BİLE ÇAKILMADI"

Tahir Gökçebel, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi’nde bina risk analiz raporu sonucunda “kullanılamaz” denilen ana binanın bugün  günlük ihtiyaçlar için kullanıldığını belirterek, ”Bir çivi bile çakılmadı hiçbir hazırlık yapılmadı.” dedi.

Eğitim ve çocukları gözden çıkaran bir hükümet anlayışı ile karşı karşıya olduklarını savunan Gökçebel, söz konusu okulda binayla ilgili sorunların 4 yıl öncesine dayandığını söyledi.

"İSTİFASINI BEKLİYORUZ"

KTOEÖS Genel Sekreteri Tahir Gökçebel, bakanın toplumun karakteri, yaşam biçimi ve ritüelleriyle oynamaya devam ettiğini, algı yarattığını ve makamda oturmaya devam ettiğini öne sürerek, “Böyle bir anlayış kabul edilemezdir.  Öğretmene ve öğrenciye biçilen bu eğitim anlayışı bir kader değildir. Bu anlayışın sorumluluğu istifadır ve artık istifasını bekliyoruz. Eğitim Bakanı  sorun çözme becerisini yitirmiştir.” dedi.

Gökçebel, Gazimağusa’da bina güvenliği açsından risk taşıdığı tespit edilen okullara yenilerinin de eklendiğini belirterek, bakanlığın sorunu konteyner ile çözmeye çalıştığını kaydetti.

Tahir Gökçebel, öğretmenin; çocukların ve eğitimin riske atıldığı bir ortamda sinip kalmayacağını “hesabını sormak için her yöntemi deneyeceğini” söyledi.

"REKLAM VE SİYASET YAPMIYORUZ"

Gökçebel, “Biz geleceğimiz için mücadele ediyoruz. Biz bugünü kurtarmak için uğraşmıyoruz, reklam yapmıyoruz, siyaset, makam, peşinde değiliz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar