KKTC'de 100'üncü yıl gururu: Büyük yürüyüş

29 Ekim 2023

Güncelleme: 29 Ekim 2023

A
A

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Mehmet Akif Caddesi'nde (Dereboyu) yürüyüş düzenlendi.

ZgotmplZ

Mehmet Akif Caddesi’nde yer alan etkinlikte korteje; Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç da katıldı.

Yürüyüşün ardından konuşmalar oldu. Konuşmalardan sonra da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu sahne aldı, ardından Gazimağusa Halk Dansları ekibinin gösterisi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar etkinlikte yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünü Türk halkı ile birlikte coşku ile kutlamakta olduğunu ifade etti.

Tatar, Türkiye’de Türk halkının kurtuluş mücadelesini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını ve inkılapların hayata geçirilmesini kısa sürede tamamlayan Atatürk’ü minnetle anmak istediğini kaydetti.

Türkiye’nin gelecek yüzyılına Kıbrıs Türk halkı ile birlik ve beraberlik içerisinde adım attığını ifade eden Tatar, KKTC’nin Anavatan Türkiye ile bağlarını koparmaya hiçbir gücün yetmeyeceğini belirtti.

Tatar, “Kimse 'bu saatten sonra savaş olmaz, saldırı olmaz' demesin. Kıbrıs Türk halkı bu acıları bu topraklarda çok yaşadı, dolayısıyla mutlak suretle Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa iki devletli bir anlaşma olacak, buradan geri dönüş olmaması gerekmektedir” dedi.

Tatar, Kıbrıs Türk halkını federal bir çatı altında, Türkiye’nin olmayacağı bir AB’de yalnızlığa ve maceraya sürüklemeye kimsenin gücü yetmeyeceğini, çünkü bu yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olacağını kaydetti.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu da gelecek yüzyılın dünyada Türkiye’nin yüzyılı olacağına, 10 yıllar içerisinde Atatürk’ün izinde çok daha fazla esere imza atacaklarına inandığını, Türk insanının azmi ile gelecek yüzyılın Türkiye’nin yüzyılı olacağını belirtti. Feyzioğlu, bunun, Türkiye ile birlikte KKTC’nin de yüzyılı olacağını kaydetti.

Türkiye’nin Kıbrıs meselesi diye bir meselesi bulunmadığını, Kıbrıs’ın Türkiye için milli bir dava olduğunu ifade eden Feyzioğlu, insanların "meselelerden" yorulabildiğini ancak "milli davalardan" asla ve asla yorulmadığını kaydetti.

Feyzioğlu KKTC'nin daima payidar kalacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Cumhuriyet'in, birlikte çalışmak, aydınlığa çıkmak ve geleceğe şekil vermek anlamına geldiğini belirtti.

Vatana sahip çıkmanın birincil görevleri olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Burada nöbet tutuyoruz, cumhuriyetin bekçileriyiz” dedi.

Çavuşoğlu, bu toprakların şehit kanları ile vatan yapıldığının da unutulmaması gerektiğini belirtti.


GAZİMAĞUSA'DA TÖREN

 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş yıl dönümü Gazimağusa’da düzenlenen törenle coşkulu bir şekilde kutlandı.

Gazimağusa Belediyesi açıklamasına göre, Gazimağusa Kaymakamlığı tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni kapsamında Zafer Anıtı’nda protokole dahil zevat ve halkın yerlerini almasıyla başlayan tören, prokotol sırasına göre çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.

Zafer Anıtı’ndaki törenin ardından Namık Kemal Meydanı’na kortej yürüyüşü yapıldı. Meydanda, Güvenlik Kuvvetleri Bandosu Konseri, Canbulat Özgürlük Ortaokulu Öğretmeni Pınar Kırmızı Ruso’nun konuşması, Canbulat Özgürlük Ortaokulu öğrencisi Emine Çevik’in “29 Ekim bugün” isimli şiiri okuması, Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterisi ve KKTC Karadeniz Kültür Derneği’nin Kuzey Yıldızları Horon Ekibi’nin gösterisi yer aldı.

Törende son olarak, Emrah Daban, cumhuriyet şarkıları seslendirdi.  Canbulat Özgürlük Ortaokulu Öğretmeni Pınar Kırmızı Ruso konuşmasında, 29 Ekim 1923’te Türk milletine en uygun idare biçimi olarak Atatürk tarafından Cumhuriyetin ilan edildiğini, Cumhuriyetin Atatürk’ün devrimcilik ilkesi gereği yeniliklere ve değişimlere açık olan bir süreç olduğunu, Cumhuriyetin devamı için en önemli görevin gençlere düştüğünü, gençlerin Atasından bir rehber gibi faydalanması gerektiğini ifade etti. Ruso, Atatürk’ün  “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözleri ile konuşmasını bitirdi.


İSKELE'DE CUMHURİYET COŞKUSU

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’ncü yıl dönümü nedeniyle İskele’deki Atatürk Anıtı ve Ecevit Meydanı’nda etkinlikler düzenlendi.

İskele Belediyesi'nden verilen bilgiye göre Atatürk Anıtındaki törene ve Ecevit Meydanı'ndaki etkinliğe İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu ve İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu da katıldı.

Ecevit Meydanı’ndaki törende günün anlam ve önemini belirten konuşma da yapıldı. Konuşmayı Bekirpaşa Lisesi Tarih Öğretmeni Serap İlktaç yaptı. Konuşmasında İlktaç, “Bu inanç ve azimle Atatürk’ten emanet aldığınız cumhuriyeti ve inkılaplarını koruyacağınıza, hiçbir şeyden yılmayacağınıza, kendinizi ve ülkenizi yüceltmek için hiçbir özveriden kaçınmayacağınıza inanıyor ve sizlere güveniyoruz. Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Meydandaki törende İskele’deki Dr. Suat Günsel Devlet İlkokulu öğrencisi Zeynep Zorlu ile İskele Ticaret Lisesi Öğrencisi Havin Ceylan şiir okudu. İskele Evkaf TMK öğrencileri oratoryo ekibi, İskele Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve Karadeniz Kültür Derneği Kuzeyin Yıldızları Horon Ekibi da sahne aldı. Törende resmi geçit de düzenlendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar

İlginizi Çekebilir