İskele'de Türkçe bilmeyen öğrenci sayısı "yüzde 50'ye ulaştı"

9 Ekim 2023

A
A

İskele'deki okullarda Türkçe bilmeyen çocuk sayısı oranının ortalama yüzde 50'ye ulaştığı, bazı sınıflarda 9 Türkçe bilen öğrenciye karşılık 14 Türkçe bilmeyen öğrencinin olduğu bildirildi.

ZgotmplZ

İskele bölgesinde Türkçe bilmeyen yabancı öğrencilerin sayısı her geçen gün artıyor.

Sorunları yerinde tespit amacıyla okullara ziyaret başlatan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) İskele İlçesi, Suat Günsel İlkokulu, Şehit İlker Karter İlkokulu, İskele Maarif Anaokulu, Bekirpaşa Lisesi, İskele Evkaf Koleji ve Ticaret Lisesi’ni ziyaret ederek, öğretmen ve idarecilerle bir araya geldi.

Ziyaretlere İskele Milletvekili Fide Kürşat, Lefkoşa Milletvekili Ürün Solyalı, İskele Milletvekili Biray Hamzaoğulları ve parti ilçe yöneticileri katıldı.

“TÜRKÇE BİLMEYEN ÖĞRENCİ SAYISI YÜZDE 50’YE ULAŞTI”

CTP'den yapılan açıklamaya göre, ziyaretlerde konuşan öğretmenler, İskele merkezinde bulunan okullardaki en büyük sorunun Türkçe bilmeyen öğrenciler olduğunu ve bu sayının her geçen gün arttığını bildirdi.

Sınıflarda Türkçe bilmeyen çocuk sayısının oranı ortalama yüzde 50 olduğunu dile getiren öğretmenler, bazı sınıflarda bu oranın 14 öğrenci Türkçe bilmeyen; 9 Türkçe bilen öğrenci sayısına ulaştığını ifade etti.

DİĞER SORUNLAR...

Öğretmenler yaşanan sorunları ise şöyle sıraladı:

"Eğitimde kangrenleşmiş alt yapı sorunları, kalabalık ve yetersiz sınıflar, müdür, müdür muavini, öğretmen eksiklikleri, kapalı ve açık alan sorunları, güvenlik sorunları, temizlik, kırtasiye, teknoloji ve materyal yetersizlikleri, tam gün eğitimdeki kaos ile taşımacılık sorunları."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar