İngiltere'de enflasyon 1,5 yılın en düşüğüne indi

20 Eylül 2023

A
A

İngiltere'de yıllık enflasyon ağustos ayında yüzde 6,7 ile Şubat 2022'den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ZgotmplZ

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), ağustos ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

Buna göre, ağustosta yıllık enflasyon yüzde 6,7 olarak kaydedildi. Beklenti, enflasyonun yüzde 6,7 olacağı yönündeydi.

Böylece yıllık enflasyonda Şubat 2022'den sonra 1,5 yılın en düşük seviyesi görüldü. Temmuzda ise yıllık enflasyon yüzde 6,8 çıkmıştı.

Aynı dönemde enflasyon aylık bazda yüzde 0,3 geldi.

Çekirdek enflasyon ise yüzde 6,2 olarak açıklandı. Çekirdek enflasyon önceki iki ay da, yıllıkta yüzde 6,9 düzeyinde idi.

ONS açıklamasında değerlendirmelerine yer verilen ONS İstatistik Uzmanı Grant Fitzner, ülkede gıda fiyatlarının bu yılın ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha düşük bir artış kaydettiğini, enflasyonun hız kesmesinde konaklama, otel, seyahat ve uçak bilet fiyatlarındaki kısmi dalgalanmanın etkili olduğunu belirtti.

İngiltere'de son bir yıllık enflasyon verileri. / Tablo - ONS

 

EKİM 2022'DE 41 YILLIK ZİRVE GÖRÜLMÜŞTÜ

İngiltere'de enflasyon, Ekim 2022'de yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Bu yıl en yüksek enflasyon yüzde 10,4 ile şubat ayında açıklanmıştı.

Enflasyonu düşürmek için Aralık 2021'den beri para politikasında sıkılaşma uygulayan İngiltere Merkez Bankası (BoE), bu tarihten itibaren 14 kez üst üste faiz artışına giderek politika faizini yüzde 5.25 ile 15 yılın zirvesine çıkardı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, enflasyonu bu yıl yarı yarıya indirmeyi taahhüt ederken, BoE'nin nihai hedefi enflasyonu yüzde 2'ye çekmek ve bu seviyede tutmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar