Hristodulidis'ten "mevcut durumda Kıbrıs'ın geleceği olamayacak" iddiası

20 Eylül 2023

Güncelleme: 21 Eylül 2023

A
A

Nikos Hristodulidis Rum Yönetimi Başkanı sıfatıyla ilk kez çıktığı 78'inci BM Genel Kurulu kürsüsünde "mevcut durumun Kıbrıs'ın geleceği olamayacağı" iddiasında bulundu.

ZgotmplZ

Rum basınında yer alan haberlere göre New York’ta BM Genel Kurulu’na seslenen Hristodulids, kürsüden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.

"Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi kararlarının dikte ettiğinden başka çözüm zemini yoktur, asla olmayacaktır." diyen Hristodulidis "Sayın Erdoğan, uluslararası meşruiyete saygı ve diyalog aracılığıyla barış vizyonunda iş birliği yapalım, ülkelerimiz için parlak bir gelecek inşa edelim." şeklinde konuştu.

Hristodulidis BM'nin, müzakerelerin yeniden başlaması için zemin araştırmak ve hazırlamak üzere bir Kıbrıs temsilcisi atama zamanının geldiğini savundu. BM'nin ve Genel Sekreterin, Kıbrıs'ta barış için katalizör olarak hareket etmesi gerektiği görüşünü ortaya koyan Hristodulidis "Bu çabaları Avrupa Birliği tarafından desteklenebilir" dedi.

Hristodulidis, "Bütün Kıbrıslıların temel özgürlüklerini, insan haklarını ve çıkarlarını eşit şekilde koruyacak bir çözüm için yeniden müzakereye hazırım." dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar