Hristodulidis: Kıbrıs'tan Türkiye'ye boru hattı düşünülemez

10 Eylül 2023

Güncelleme: 11 Eylül 2023

A
A

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, İsrail’e yakın yataklarla ilgili nihai kararların 3-6 ay içerisinde verileceğini söyledi. Rum Lider Kıbrıs'a Türkiye'den bir boru hattı düşünmediklerini söyledi.

ZgotmplZ

Gazete, doğal gaz konusunda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun da EastMed ile ilgili ilanları olduğunu hatırlatarak Hristodulidis’e “İsrail bu tür ilanlarda bulunurken Afrodit yatağını rehin tutuyor, iş birliği yapmıyor. Bu da İsrail’in etki yaratmak istediği, aslında vermesi gerektiğinde iş birliği yapmadığı izlenimi yaratıyor” sorusunu yöneltti.

Hristodulidis, “Hedefimiz, İsrail doğal gazını, iç tüketim ve ihracat maksadıyla Kıbrıs bölgesine getirmek. Böyle bir gelişmenin stratejik önemini İsrail de anladı. Şu anda Avrupa’da alternatif enerji güzergahları bulma konusunda var olan konjonktürü değerlendirmemiz gerekir. Beş yıl sonra bu konjonktür olmayabilir. Bunu İsrail Başbakanı da anladı. Bu nedenle üç-altı ay içerisinde İsrail’e yakın yataklarla ilgili çok somut nihai kararlar alma konusunda anlaştık. Şimdi Exxon, Eni ve Total’in müdahil olduğu yataklara giriyoruz. Bazı yataklar konusunda süratle nasıl ilerleyebileceğimizi görmek için halen ENI ve Total ile görüştüm, New York’a gittiğimde Exxon ile de görüşeceğim. Şimdi değerlendirmezsek, beş yıl sonra yaptığımız bu görüşmenin hiçbir önemi kalmaz. Avrupa konjonktürünü de dikkate alarak karar zamanı şimdidir.” diye konuştu.

Gazete, “Peki, İsrail dışında herkesin zor gördüğü EastMed deniz altı boru hattı?” sorusu üzerine sözlerine “Kıbrıs Cumhuriyeti olarak bütün seçeneklerin olgunlaşmasını bekledik, doğru da yaptık. Seçeneklerden biri de EsatMed’dir. Diğer seçenekler Kıbrıs, Mısır, İsrail’dir” diyerek başlayan Hristodulidis, şöyle devam etti:

“Üzerinde çalışmadığımız tek seçenek, herhangi bir alerjimiz olduğundan değil, olgular nedeniyle çalışılamayacak olan Türkiye seçeneğidir. İşgal olduğu sürece böyle bir şey, yani Kıbrıs’tan Türkiye’ye boru hattı düşünülemez. Olası bütün seçenekleri olgunlaştırdık, anlaşma prosedürlerine ilerledik ve sonra kararları belirleyici öneme sahip olan özel sektör geldi. EastMed’le ilgili bacaklardan biri olan, doğal gazın İsrail’den boru hattı ile Kıbrıs’a getirilmesini, Kıbrıs’ta olduğu sırada Sayın Netanyahu’yla görüştük. Günün sonunda alınacak karar, ekonomik olgular zemininde de olacak.”

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, elektrik konusu sorulduğunda, bu konunun İsrail’i çok ilgilendirdiğini, şu anda öncelikle Güney Kıbrıs ve Girit arasında elektrik bağlantısı kurulmasına odaklandıklarını belirterek “Kıbrıs Cumhuriyeti için stratejik önemde bir projedir. Elektrik, enerji vb. konusunda izole kalmış tek AB üyesiyiz. İhaleye çıktık ve karar almak için kuruluştan değerlendirme bekliyoruz. Projenin jeostratejik önemi yadsınamaz, keza AB’nin Ortak İlgi projelerine dahil edildi. Bunu, Yunan Başbakanı ile yaptığımız ikili görüşmelerde teferruatıyla ele aldık. Yunanistan’ın da desteklediği bir projedir” dedi.

-“NETANYAHU’NUN İSTEDİĞİ BİLGİLERİ YAKINDA GÖNDERECEĞİZ”

Beklenen incelemenin, projenin menfaatlerine olmadığını göstermesi halinde ne olacağı sorulduğunda “O zaman halen aklımızda olan başka seçenekleri inceleyeceğiz” diyen Hristodulidis, İsrail Başbakanı ile görüşmesinde İsraillilerin KKTC’ye yatırımları konusunu da görüşüp görüşmedikleri sorusuna şu cevabı verdi:

“Tabii ki görüştük. Buna dair iki nokta var: Kıbrıs Cumhuriyeti olarak işgal bölgelerinden taşınmaz satın alımlarıyla ilgili Hukuk Dairesi ile birlikte çalıştığımız ve yakında açıklayacağımız hukuki önlemler var. İkincisi de İsrail Başbakanı’nın, İsrail vatandaşlarına yönelik işgal bölgelerinden taşınmaz satın almanın yasa dışı olduğu argümanını güçlendirmek için istediği bazı bilgileri önümüzdeki kısa dönemde vereceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar