Her 5 reçeteden birine aynı eczacı işlem yapmış

5 Ekim 2023

A
A

Sahte reçete soruşturması kapsamında tutuklanan bir doktorun yazdığı her 5 reçeteden birine aynı eczacının işlem yaptığı belirlendi.

ZgotmplZ

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili dün tutuklanan bir doktor bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı.

Zanlı doktor H.B.U. hakkında 1 gün poliste tutukluluk kararı verildi.

MAHKEMEDEN...

Mahkemede bilgileri aktaran polis müfettiş muavini Cemali Çiftci, “resmi evrak sahteleme, resmi evrağı tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini” soruşturması kapsamında Türkeli köyünün Akdağ mevkisinde kupürleri kesilmiş ilaç kutuları bulunduğunu hatırlatarak, bu kapsamda eczacı H.K.’nın tutuklandığını belirtti.

Zanlı doktor H.B.U.’nun kliniğinde yapılan aramada, eczacı H.K.’ya yazılan 5 adet reçetenin alındığını dile getiren Çiftci, zanlının, el yazı örneklerinin inceleneceğini kaydetti.

Meseleyle ilgili 20 ifade alındığını ve 18 adet reçetenin sahte olduğunun tespit edildiğini belirten Çiftci, zanlının, serbest bırakılması halinde tahkikata ve tanıklara etki edebileceğini ifade etti.

HER 5 REÇETEDEN BİRİNE AYNI ECZACI İŞLEM YAPMIŞ

Cemali Çiftci Ocak-Ağustos 2023 dönemine ait Sosyal Sigortalar Dairesi’nden alınan reçetelerde yapılan incelemede, zanlı H.B.U.’nun toplam 9 bin 687 reçete yazdığını ve bu reçetelerin 1901’ine eczacı H.K.’nın işlem yaptığını söyledi.

Savcı Hasan Boşnak da, tahkikat çerçevesinde 20 ifade alındığını belirterek, zanlıya yönelik tahkikatın dün itibarıyla başladığını kaydetti. Boşnak, zanlı hakkında bir gün süreyle tutukluluk talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç ise, zanlının, “resmi evrak sahteleme, resmi evrağı tedavüle sürme ve sahtekarlıkla para temini” suçlarını işlemiş olabileceğine işaret ederek, zanlı hakkında bir gün süreyle tutukluluk emri verdi.

SORUŞTURMADA 24 KİŞİ TUTUKLANDI, 9'U SERBEST BIRAKILDI

Sigorta reçeteleri üzerinden yapılan usulsüzlük ile ilgili 21-22 Eylül'de üç doktor ve üç eczacı, 23 Eylül'de iki doktor ve iki eczacının da aralarında olduğu 7 kişi, 26 Eylül'de bir eczacı ve bir vatandaş, 28 Eylül'de bir vatandaş, 29 Eylül'de bir eczacı, 2 Ekim'de iki eczacı ve bir doktor ve 3 Ekim'de bir eczacı tutuklanmıştı.

Bugünkü tutuklamalarla birlikte soruşturma kapsamında 8'i doktor, 11'i eczacı ve 5'i de farklı mesleklerden olmak üzere toplam 24 kişi tutuklandı.

Sivil şahısların ikisine dava okunup serbest bırakıldı. 

Dün de (4 Ekim) dört doktor ve üç eczacı daha teminata bağlanarak, serbest bırakıldı.

Soruşturmada şu anda 15 tutuklu zanlı bulunuyor.

6 AYRI YERDE KUPÜRSÜZ İLAÇLAR BULUNDU

Lefke bölgesinde, Gemikonağı'nda soruşturmanın hemen akabinde kupürü kesilmiş ilaç dolu 26 çöp torbası bulunmuştu.

Ardından, 28 Eylül'de Haspolat’ta bir çöpte 11 poşet, 29 Eylül'de Lefkoşa’da çöp konteyneri içinde üç büyük, iki küçük torba, 3 Ekim'de ise Dörtyol'da çöpte dağınık halde ve Türkeli köyünün Akdağ mevkisindeki su deposu yakınlarında 15 çöp poşeti kupürü kesilmiş ilaçlar bulunmuştu.

Son olarak dün (4 Ekim) Gemikonağı’nda kupürleri kesilmiş bir çöp poşeti ilaç daha bulundu.

NE OLMUŞTU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 12 Eylül günü yaptığı açıklamada, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını duyurmuştu. Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu kaydetmişti.

İddiaya göre, bazı serbest çalışan hekimlerin, bazı eczaneler ve ecza depolarıyla anlaşarak, KKTC'de ikamet etmeyen kişilerin adına reçete düzenledi. Fazla ilaç ve hastalıkla ilgisi olmayan ilaçları sigorta reçetelerine yazarak devlet milyonlarca lira zarara uğratıldı.

Vurgunun boyutunun 90 milyon TL'nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar