Girne'de şehir içi ulaşıma fahiş zam: Dolmuşa binen şaşırmasın, indi-bindi 35 TL oldu

20 Eylül 2023

Güncelleme: 20 Eylül 2023

A
A

Her gün gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Girne'de şehir içi ulaşıma yüzde 70'e varan zam yapıldı. Vatandaşlar fahiş zam karşısında şok yaşadı. Girne'de indi-bindi ücreti 35 TL olarak belirlendi.

ZgotmplZ

Ülkede zam furyası devam ediyor. Geçtiğimiz hafta akaryakıta ve tüp gaza gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. 

Girne'de toplu taşıma ücretlerine yüzde 70 oranında zam yapıldı.

Karar henüz Resmi Gazete'de yayımlanmadan kimi taşımacıların zammı yürürlüğe koyduğu gözlendi.

19 Eylül Salı günü gün içerisinde Girne'de indi-bindi ücretine 20 TL ödeyen vatandaşlar, akşam saatlerinde bu ücretin 35 TL'ye çıkması karşısında şaşkına döndü. 

İŞTE GİRNE'DE BİR TOPLU TAŞIMA ARACININ İÇERİSİNE ASILAN YENİ FİYAT TARİFESİ
  • İN-BİN: 35 TL
  • LAPTA-DENİZ KIZI: 35 TL
  • GİRNE-KARAOĞLANOĞLU: 40 TL
  • LAPTA-KARAOĞLANOĞLU: 40 TL
  • GİRNE DENİZKIZI: 45 TL
  • ALSANCAK-LAPTA: 50 TL
Girne'de zamlı fiyat tarifeleri toplu taşıma araçlarına asıldı.
"DOLMUŞA BİNMEK DE HAYAL OLDU"

Ulaşıma yapılan büyük zam karşısında çaresiz kalan vatandaşlar, "Toplu taşıma ücretine yapılan yüzde 70'lik zam çok fazla... Artık dolmuşa da binemeyeceğiz. Her şeye zam geliyor, dolmuşa binmek de artık hayal oldu. Yetkililer bu duruma bir an önce çare bulmalı, ulaşıma yapılan bu zam geri çekilmeli. Daha duyurusu yapılmadan zamlı tarifeden ödeme yapıyoruz" diyerek yetkilileri göreve davet etti.

"ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?"

Öğrenciler ise konuya farklı bir boyut getirdi. Fiyat tarifelerinde, "öğrenci indirimi neden yok?" sorusunu soran öğrenciler, hükümet yetkililerinden yeni bir düzenleme istedi.

"LEFKOŞA'DA FARKLI GİRNE'DE FARKLI"

Öte yandan başkent Lefkoşa'da şehir içi otobüslerde indi-bindi ücretin 30 TL olarak belirlenmesine rağmen, Girne'de indi-bindi ücretinin 35 TL olarak belirlenmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

BAKAN BEROVA'DAN DESTEK İSTEMİŞLERDİ

Maliye Bakanı Özdemir Berova, 8 Eylül tarihinde Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (Kar-İş) heyetini kabul etmişti.

Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu Bakan Berova ile yapılan görüşmede; taşımacılık ödemelerin zamanında gerçekleşmesi, öğrenci taşımacılığının sorunsuz başlayabilmesi için öğrenci taşıyan üyelerle ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak, ek sözleşme yapılması, günümüz koşullarına uygun olarak, otobüs ve minibüs yolcu taşıma tarifelerinin yeniden düzenlemesi konularını gündeme alarak destek istemişti.

OCAK AYINDA ZAM YAPILMIŞTI

2023 Ocak ayında şehir içi yolculuklar 1-11 kilometre arasında hesaplanarak en ucuz tarife olan indi-bindi ücreti 14,13 TL’den 19,78 TL’ye yükseltilmişti. Aradan geçen 9 ayın ardından fiyat tarifelerine yüzde 70 zam yapıldığı görüldü. Girne'de indi-bindi ücreti 20 TL'den 35 TL'ye çıkarıldı...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar