Girne'de kültür sanat rüzgarı esiyor

22 Eylül 2023

Güncelleme: 22 Eylül 2023

A
A

‘Girne Arkın Group Fest 23’ dün gece yine dolu dolu bir program ile halkın beğenisini topladı. Gün içerisinde gerçekleştirilen üç farklı etkinlikle Girne, kültür ve sanata doydu.

ZgotmplZ

21 Eylül Perşembe günün ilk etkinliği, 20 Eylül’de açılışı gerçekleştirilen ve 27 Eylül’e kadar devam edecek olan 1. Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu oldu.

Ardından saat 17:30’da Girne Sanat Galerisi'nde başlayan 'Gastro Show Söyleşi ve Tadım Etkinliği' hayat bulurken, gecenin final etkinliği ise saat 21:00’de, Girne Amfitiyatro’da TC Devlet Tiyatroları'nın sahneye koyduğu Rumuz Goncagül isimli oyun oldu. 

MÜZ-LER SANAT SEMPOZYUMU DEVAM EDİYOR

Bu yıl birincisi gerçekleştirilen 1. Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu kapsamında devam eden ve Kuzey Kıbrıs, Türkiye, Kosova, Ürdün, Belçika ve Arnavutluk'tan katılım sağlayan 18 resim, heykel ve seramik sanatçısının katıldığı sempozyum devam ediyor. 27 Eylül Salı gecesine kadar devam edecek olan sempozyum, her gün saat 18:00 itibarı ile ziyaretçi kabul ediyor. Uluslararası Müz-ler Sanat Sempozyumu 28 Eylül Perşembe akşamı saat 18:00’de, Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda gerçekleşecek olan sergi ile son buluyor. 

'GASTRO SHOW SÖYLEŞİ VE TADIM ETKİNLİĞİ'

Bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Gastro Show Girne’nin birinci ayağı olan 'Gastro Show Söyleşi ve Tadım Etkinliği', Girne Sanat Galerisi’nde hayat buldu. Saat 17:30 ile 20:30 arasında gerçekleşen ve Moderatörlüğünü Girne Belediyesi Müdür Muavini ve Gıda Mühendisi Naile Soyel’in üstlendiği etkinlikte, Turizm ve Şarap Eğitmeni Cem Tilki ile şarap üzerine geniş bir söyleşi gerçekleşti. Etkinlikte yine gastronomi konusunda uzman Zekai Altan (HCIMA) da katılımcılar arasında yer aldı. Söyleşinin sonunda katılımcılar şarap tadımı gerçekleştirdi. 

RUMUZ GONCAGÜL’E YOĞUN İLGİ…

Gecenin son etkinliği ise TC Devlet Tiyatroları'nın sahneye koyduğu Rumuz Goncagül isimli oyun oldu. Saat 21:00’de Girne Amfitiyatro’da sahnelenen oyuna yoğun ilgi gerçekleşti. Türk tiyatrosunun önemli yazarlarından Oktay Arayıcı, Rumuz Goncagül oyunu ile 70’li yılların sonlarında değişen sosyal yapının ve ekonomik hayatın etkisiyle adını, varlığını ve çaresizliğini çözmeye çalışan “Kadınların” sıkışmışlığını çağdaş bir orta oyunu dünyasından yorumu izlendi. 

CUMARTESİ SANTANA TRİBUTE BAND...

'Girne Arkın Group Fest 23' üçüncü haftasına da dolu dolu devam ediyor. Haftanın beşinci günü olan 22 Eylül Cuma günü ziyaretçiler 'Gastro Show Kıbrıs Şarabı ve Bağ Ürünleri Tadım Etkinliği' ile saat 17:00'da Ramadan Cemil Meydanı'nda buluşuyor. Saat 20:30'da ise yine Ramadan Cemil Meydanı'nda gerçekleşecek 'Yrd. Doç. Dr. Deniz Sever'in Piyano Resitali' hayat buluyor. 23 Eylül Cumartesi günü ise 'Wine Fest' özel etkinliği olan 'Santana by Latin Power Tribute Band' konseri, Girne Amfitiyatro'da saat 21:00'de müzikseverlerle buluşuyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar