Çavuş, TDT ülkelerine tarımda iş birliği için KKTC'nin önerilerini sıraladı

27 Eylül 2023

A
A

Bakü'de 2'nci Türk Devletleri Teşkilatı’nın Tarım Bakanlar toplantısına katılan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuş, bir dizi iş birliği önerisinde bulundu.

ZgotmplZ

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, 2'nci Türk Devletleri Teşkilatı’nın Tarım Bakanlar toplantısına katılarak, bir konuşma yaptı.

Çavuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) sürdürülebilir doğal kaynakların yönetimini sağlayacak, tarım sektöründeki rekabetçiliği artırma ve kırsal alanlarda yaşayan toplumun yaşam koşullarının iyileştirilmesine olanak sağlayacak birçok stratejik hedef belirlendiğini vurguladı.

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 2'nci Tarım Bakanları toplantısında, gözlemci olarak KKTC'yi temsil etmekten onur duyduğunu dile getiren Çavuş yaptığı konuşmada, “Başta bizleri konuk eden ev sahibi Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ve bizlere bu fırsat yaratan siz değerli üyelere teşekkürlerimizi devletim adına iletiyorum.” dedi.

"İŞ BİRLİĞİNE DAYALI YENİ AÇILIMLAR TEŞKİLATI DAHA DA GÜÇLENDİRECEK"

Üye devletlerin öncülüğünde öne çıkan çeşitli konularda hem devletlerarası hem de özel sektör tarafından geliştirilmesi hedeflenen iş birliği konusunda yapılacak yeni açılımların Teşkilat’ın daha da güçlenmesini sağlayacağını kaydeden Bakan Çavuş, KKTC tarım sektörü hakkında yapmış olduğu detaylı bilgilendirmeyle tarımın, ülke için çok önemli olduğunu belirtti.

Çavuş, “Tüm dünyada olduğu gibi küresel iklim değişiklikleri nedeni ile büyük kuraklık yaşanan ülkemize Türkiye'den suyun gelmesi ile tarımsal üretimin önemi daha da artmıştır. Ülkemiz asrın projesi olarak tabir edilen su temin projesi ile yıllık 75 milyon m3 içme ve kullanma suyuna ulaşmıştır.” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş, KKTC açısından, sürdürülebilir doğal kaynakların yönetimini sağlayacak, tarım sektöründeki rekabetçiliği artırma ve kırsal alanlarda yaşayan toplumun yaşam koşullarının iyileştirilmesine olanak sağlayacak birçok stratejik hedefin de belirlendiğini vurguladı.

İŞ BİRLİĞİ ÖNERİLERİ

Türk Devletleri Teşkilatına üye ve gözlemci devletler arasında bazı hususlarda iş birliği yapılabileceğine dikkat çeken Çavuş, bunları şöyle sıraladı:

 • Gerek araştırma enstitülerinde gerekse üniversiteler arası araştırma ve geliştirme alanlarında ortak projeler yürütülmesi,
 • Master ve doktora öğrencilerinin bu çalışmalar kapsamında tezlerini yürütmesi,
 • İthalat ve ihracat imkanlarının geliştirilerek yeni olanakların ve basitleştirilmiş ortak standartların belirlenmesi,
 • Özel ürünlerin tedariki konusunda ortak bir mutabakata varılması,
 • Üreticilerin finansmana daha kolay ulaşabilmesi için ortak çalışmalar yapılması,
 • Daha kaliteli, verimli, etkin, sürdürülebilir bir tarım için dijitalleşme ve ileri, modern tarım tekniklerinin tarımda kullanımının yaygınlaştırılması,
 • Uzmanlar ve çiftçiler için ortak eğitim-yayım programlarının düzenlenmesi,
 • Bilgi paylaşımının sağlanması,
 • Güvenli gıda arzında ortak antlaşmaların yapılması ve izlenebilirliğin sağlanması,
 • Üye ve gözlemci ülkeler arası güvenli tohuma ulaşımın sağlanması,
 • Hayvan ıslahı konularında çalışmalar yapılması,
 • İklim değişikliğinin tarım sistemleri üzerindeki etkilerini azaltmak için alınabilecek önlemler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar