Arıklı'dan trafik itirafı: Trafik kazaları altından kalkılamayacak boyutta

17 Ekim 2023

Güncelleme: 17 Ekim 2023

A
A

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Erhan Arıklı, ülkedeki trafik kazalarının artık altından kalkamayacak bir boyuta eriştiğini söyledi.

ZgotmplZ

Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanı Erhan Arıklı da söz alarak, ülkedeki trafik kazalarının artık altından kalkamayacak bir boyuta eriştiğini söyledi.

Trafik kazalarının sadece ülkenin değil, dünyanın bir sorunu olduğunu kaydeden Arıklı, yolların kötü olmasından da kaynaklanan kazalar olduğunu belirtti. Arıklı, 2 akademisyen tarafından hazırlanan bir makaleden alıntılar yaptı.

Arıklı, yolların hızlı şekilde yapılmasını sağlamaya çalıştıklarını ancak şoför ve insanların da ciddi hatalar yaptığını belirtti.

Erhan Arıklı, cihaz ve alt yapı yatırımlarının bir bütçe meselesi olduğuna işaret ederek, yasanın geçmesine katkı koyanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin/Sürüş Ehliyetlerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimi Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına Dair Anlaşmaya İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı oylandı ve oy birliğiyle kabul edildi.

 Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin/Sürüş Ehliyetlerinin Karşılıklı Olarak Tanınması ve Değişimi Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına Dair Anlaşmaya İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı'nın üçüncü görüşmesini yaptı.

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesinin Tasarıya ilişkin Raporu komite başkanı Yasemi Öztürk'ün komite raporunu okumasının ardından CTP Milletvekili Filiz Besim tasarı üzerine bir konuşma yaptı.

Trafiğin bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getiren Besim, bu yıl 39 kişinin hayatını kaybettiği trafikle ilgili yapılan yasaların uygulanmadığını söyledi. Besim, trafikte giden canlarda ailelerin canının yandığını fakat yol güvenliği ve yasalarla ilgili hiçbir hareket yapılmadığını kaydetti.

Uyuşturucu tespitlerine başlanması için bir cihazın bile alınmadığını dile getiren Besim,  cezaların artırılmaması ve trafikte caydırıcı önlemler alınmaması halinde üzülmeye devam edileceğini kaydetti.

Yasalarla ilgili tüzüklerin yapılmadığını söyleyen Besim, öncelikle bu konuların çözülmesi gerektiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar