Ankara'daki festivalde KKTC rüzgarı

BRT, 9 Eylül 2023

A
A

Ankara Etimesgut'daki festivalde KKTC de tanıtılırken, gecede en çok alkışı Kıbrıs Türkü moda tasarımcısı Abdullah Öztoprak’ın "Şampiyon Melekler" için hazırladığı kareograf gösterisi aldı.

ZgotmplZ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Ankara Etimesgut Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde tanıtıldı.

Türk Boyları Kent Meydanı'nda KKTC Ankara Büyükelçiliği tarafından kurulan stantta Kıbrıs'a özgü yemekler ve el işleri sergilendi.

Halkın büyük ilgi gösterdiği gece, Akdoğan Kültür Sanat ve Spor Derneği'nin Halk dansları gösterisi ile başladı. Ardından, Kıbrıs Türkü Moda tasarımcısı Abdullah Öztoprak tarafından "Şampiyon Melekler" takımına ithafen hazırladığı kareografi gösterisi yer aldı. Seyircilerden büyük alkış alan gösterinin ardından festival alanında duygu dolu anlar yaşandı.

Etkinlikte daha sonra Abdullah Öztoprak tarafından hazırlanan Kıbrıs tarihini ve mücadelesini anlatan gösteri yapıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, bu tür etkinliklerin, dost ve kardeş milletlerin gönül bağlarının ve köklerinin ne kadar derinlerde olduğunun bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de Kıbrıs tarihini anlatan müze inşa ettiklerini hatırlatarak, 15 Kasım'da cumhuriyetin kuruluşunun 40'ıncı yılında açacaklarını ifade etti.

Gece Kıbrıs yemeklerinin tanıtılmasıyla sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar