Ali Özmen Safa kimdir?

4 Haziran 2021

Güncelleme: 14 Eylül 2023

A
A

ZgotmplZ

Kıbrıslı iş adamı Ali Özmen Safa, 1947 yılında Çınarlı köyünde, Kıbrıs’ta dünyaya geldi. Annesi Vedia Safa, babası İsmail Safa’nın görevleri gereği adanın çeşitli yerlerinde ilkokulu okudu. Daha sonra İngiliz Okulu'na girdi. Babasının Kıbrıs Yüksek Komiserliği’nde tayini nedeniyle ailesiyle 1963 yılı yazında Londra’ya geldi.

Londra Üniversitesi'nde ekonomi eğitimi aldı ve genç yaşta iş hayatına atıldı. İngiltere’de en çok tüketilen gıda ürünü “sandviç” işine el attı. 1970’lerde küçük çaplı başladığı sandviç işini yıllar içinde daha da büyüterek, fabrika haline getirdi. Sektörde adı "sandviç kralına" çıktı. Safa, 1989 yılında sandviç fabrikasını o zamanlar rekor fiyatla 3 milyon sterline sattı.

Sandviç sektöründeyken Ali Özmen Safa kebap işine de el attı. 1970’lerde döner İngilizlerin aradığı, istediği değişik bir tattı. Talep vardı, bunu karşılamak için önce bir fabrika kurdu. Birçok işletmenin hazır döner ihtiyacını karşılar hale geldi. Döneri imal ederek, satış yerlerine götürdü. Makineleşmeye dönere uygun parçayı imal etti.

Sandviç ve döner işlerinden sonra 1990’larda café ve sandviç dükkanlarını açmaya başladı ve bir dönem 15 farklı noktada “Manhattan Coffee” adı altında kendisine ait bir zincir işletti.

Daha sonra donmuş pizzayı piyasayla buluşturdu – onu ısıtıp parça parça satmak için yeni bir teknolojik ürün geliştirdi. Bayilere bu cihazları kiralamaya ve donmuş pizzayı satmaya başladı. Ucuza sattığı pizzadan çok cihazlarından sağladığı kiradan büyük kazançlar elde etti.

Emlak piyasasına girişi ise yine 1980’lerin sonuydu, ancak diğer işleri artınca elini ayağını çekmişti. 2000’lerin başında yine aynı sektöre girdi. İngiltere’de kurduğu Property International ile lüks konut projelerinde cirosu kısa zamanda 100 milyon sterline ulaştı. Safa 1990’ların sonunda FTSE İngiliz Borsası'na kayıtlı bir şirketin de direktörlüğünü yaptı. Girdiği sektörlerde daima öncülük etmeyi hedefleyen Ali Özmen Safa, catering, donmuş gıda, gayrimenkul pazarlama ve hizmet sektöründe adını geniş çaplı olarak duyurmayı başardı.

Emlak sektöründe ise yaptığı hizmetlerin dışında, Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası fuarlarda tanıtımı konusunda da bıkmadan mücadele etti. Özellikle Londra’da kurulan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yüzlerce emlak firmasının yer aldığı sergilerde, Rumların tehdit ve engelleme girişimlerine rağmen KKTC’nin temsil edilmesini, firmaların fuarlarda yer almasını sağladı.

2006 yılında ise ünlü iş adamı Asil Nadir’den sonra Türk medyasına giren ikinci Kıbrıslı kökenli patron oldu. Uzan ailesine ait Star gazetesini 8 milyon dolara satın alan Safa, akabinde Kanal 24’ü kurdu.

Star gazetesini aldığı yıllarda, Safa’nın da Kuzey Kıbrıs’ta emlak yatırımları hız almaya başlamıştı. Özellikle İskele bölgesindeki tatil köyü anlayışından yola çıkılarak yapılan emlak yatırımlarını çoğunluğu yabancı olan yüzlerce kişiye sattı.

İngiltere’de kazandığı yatırımlarını Kuzey Kıbrıs’a kendi vatanına taşıyan ve ülke kalkınmasına turizmine katkı koyan Ali Özmen Safa, yatırım yaptığı her dalda sektöre öncülük yapmayı iş kuralı olarak kabul etti.

Son 15 yıldır daha çok Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Ali Özmen Safa, Star Kıbrıs Medya Grubu ile Star Kıbrıs gazetesi ve Ada TV’nin de sahibidir.

İngiltere’de hala emlak yatırımları bulunan Safa, evli, iki çocuk ve üç torun sahibidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar