100'üncü yıla özel 100 milyon adet madeni 5 TL basıldı

28 Ekim 2023

Güncelleme: 28 Ekim 2023

A
A

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılı kapsamında bastırdığı "5 Türk Lirası" hatıra parası yarın tedavüle sunulacak.

ZgotmplZ

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhuriyet'in 100'üncü yılına özel basılan "5 Türk Lirası" hatıra parasını tanıttı.

Bakanlığın sitesinde yer alan açıklamaya göre, bakanlığın oluru ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılı için 5 TL madeni tedavül hatıra parası basımı gerçekleştirildi.

Yarın tedavüle verilecek 5 Türk Lirası madeni hatıra paralar, bir defaya mahsus olmak üzere 100 milyon adet basıldı.

100'üncü yıl temalı "5 Türk Lirası" tedavül hatıra paranın iç göbeğinde "Türkiye Yüzyılı" logosu kullanıldı. Logonun üzerinde "5" ibaresi, alt kısmında ise "Türk Lirası" ibaresi bulunuyor. Dış halkada sekiz köşeli "Selçuklu yıldızı" motifi ve bu motifin dış hatlarının tekrarı kullanılarak derinlik kazandırıldı.

Dış halkadaki Selçuklu yıldızının solunda "₺", sağında ise "TC" sembolleri güvenlik unsuru olarak yer aldı. Altta ise basım yılı "2023" tarihi yer aldı. Ay ve yıldız dış halka ve göbeğin kesiştiği yere gelecek şekilde konumlandırıldı. Paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetre olarak basıldı.

Açıklamada, "Genel Müdürlüğümüz, özel günler anısına bastığı hatıra paraların tanıtımını özel günlerden bir gün önce yapmaktadır." ifadeleri de yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar