ABD'li astronotun uzay rekoru

13 Eylül 2023

A
A

Frank Rubio, uzayda en uzun süre kalan ABD’li astronot oldu.

ZgotmplZ NASA

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronot Frank Rubio, 366 günle uzayda en uzun süre kalan ABD’li astronot olarak kayıtlara geçti.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Astronot Frank Rubio, daha önceki 355 günlük rekoru aşarak ABD’nin uzaycılık tarihinde yeni bir rekor kırdı.” denildi.

Rubio’nun, 27 Eylül’de Dünya’ya döneceği ve o tarihe kadar kesintisiz olarak 371 gün uzay görevinde bulunmuş olacağı kaydedildi.

21 Eylül 2022’de uzaya giden Rubio, görevi tamamladığında, uzayda 1 yıldan uzun süre kalan ilk ABD’li astronot olma ünvanını da elde edecek.

KAPSÜLÜN ARIZASI REKOR GETİRDİ

Rubio ve beraberindeki iki Rus kozmonot, altı aylık bir misyon için Rus Soyuz kapsülü ile Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmişti.

Ancak Soyuz MS-22 aracında arıza tespit edilmesi üzerine kapsül, mürettebatsız olarak dünyaya dönmüş, NASA da Rus ve ABD’li mürettebatın dünyaya dönebilmesi için yeni bir uzay aracı gönderileceğini bildirmişti.

Yeni bir uzay aracı gönderilme sürecinde de Rubio, ülkesindeki rekoru kırmış oldu.

DÜNYA REKORU DEĞİL

Diğer yandan Rubio, uzayda en uzun süre kalan ABD’li astronot olsa da dünya rekoru 437 günle Rus kozmonot Valeri Polyakov’a ait.

Polyakov, Ocak 1994-Mart 1995 döneminde 437 gün uzayda kalıp dünya rekorunu elde etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar