Zamlı elektrik faturaları sonrası Özersay patladı: Bu hükümet durdukça...

2 Ağustos 2022

A
A

Zamlı elektrik faturalarına tepki gösteren Özersay, "gayrimeşru" diye nitelediği mevcut hükümetin devamı halinde, "Her geçen gün sadece elektrikte değil her alanda ödemek zorunda kalacağımız fatura çok daha ağır olacaktır." dedi.

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay,  zamlı elektrik faturaları ile ilgili üçlü hükümeti hedef alan bir açıklama yaptı.

Özersay, "gayrımeşru" olarak nitelediği hükümetin görevde kaldığı sürece "her alanda ödemek zorunda kalınacak faturanın çok daha ağır olacağını" savunarak, "Bir an önce bu hükümetten kurtulmamız elzemdir." dedi.

Hükümetin 1 Temmuz itibarıyla aldığı elektrikte zam kararı bu ayki faturalara yansıtılmıştı. Kilovat saat başına 56,58 kuruş olacağını açıklanan zammın ise tüm tarifelerde geçerli olacak şekilde 62.37 kuruş olduğu görülmüştü.

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, konuyla ilgili açıklamasında, özetle şunları kaydetti:

  • Meşru olmayan ve demokratik teamüller hiçe sayılarak kurulan bu hükümetin devamı halinde her geçen gün sadece elektrikte değil her alanda ödemek zorunda kalacağımız fatura çok daha ağır olacaktır.
  • İhalesiz akaryakıt alımıyla birileri rant elde etti, sözde sorumlulardan hesap sorulacaktı, hesap sormak yerine o hesabın faturasını vatandaşa kestiler.
  • Halkı düşünen herkes bir an önce gayrimeşru olan bu hükümetin sona ermesi için adım atmalıdır. Halkın Partisi’nin aldığı sine-i millet kararı tam da bunun için atılmış bir adımdır. Umarız ülkenin geleceğini düşünen tüm siyasi aktörler bu hükümeti sona erdirmenin yollarını en erken zamanda bulmanın şart olduğunu görerek gecikmeden gereğini yaparlar.
  • Maalesef hükümet meşruiyet sorunu olan bir hükümet olduğundan aylardır defalarca ihalesiz yakıt alımı yaparak kurumu zarara uğratmış, hem yönetim kurulunu ve müdürünü hem de bağlı bulunduğu bakanlığı defalarca değiştirerek Kıb-Tek’te taş taş üstünde bırakmamış ve günün sonunda da tüm bunların yüklü faturasını vatandaşa elektrik faturası olarak göndermiştir. 
  • Elektrik Kurumu'nda tabi ki sorunlar vardır ancak bugün yaşananların kaynağı makam, mevki ve menfaat peşinde koşan bugünkü gayrimeşru hükümette ve siyasilerdedir. Bir yandan kendi şahsi menfaatleri için rant elde etmeye çalışanlar, diğer yanda siyasi olarak birbirinin ayağını kaydırmaya çalışanlar ve bunu kurum üzerinden hesaplaşmaya çevirenler bugün gelinen noktanın asıl sebepleridirler.
  • Kuruma ehil insanları atamadıkları gibi, herkes kendi ekibini ve yandaşını aynı hükümet içerisinde durmadan atayarak ve görevden alarak, bir bakanlıktan ötekine savrularak, ihalesiz alımlarla ve taşıma hizmetleriyle ilgili her bir kanat kendi menfaatine göre kendi tarafına çekerek tüm yapıyı darmadağın etti.
  • Sorunun kaynağı olanlar çözüm bulamazlar, üstelik şimdi hem batırıyorlar hem de işte kurum battı diyerek Kıb-Tek’i devre dışı bırakmaya çalışıyorlar. Bu ülkenin daha da bağımlı hale gelmesi anlamına gelir ve kabul edilemez.
  • Bir an önce bu hükümetten kurtulmamız ve yandaşları değil işinin ehli kişileri bu kuruma gerçekten sahip çıkacak olan isimleri buralarda görevlendirmemiz elzemdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar