UBP'de istifalar başladı: KKTC'yi kuran partime yazıklar olsun!

13 Mayıs 2022

Güncelleme: 14 Mayıs 2022

A
A

UBP Parti Meclisi üyesi, Hukukçu Güner Göktuğ, “Demokratik ilkeler ve parti üyelerinin iradesi hiçe sayıldı” diyerek istifa ettiğini duyurdu.

UBP Parti Meclisi üyesi Hukukçu Güner Göktuğ, sosyal medyadan istifasını duyurdu. “Demokratik ilkeler ve parti üyelerinin iradesi hiçe sayıldı” diyen Göktuğ, Anayasa’yı hazırlayan komisyon üyelerinden biri olduğunu da hatırlattı.

Göktuğ, “Anayasa koyucunun amacı bir parti başkanı dururken görevi o parti içindeki bir milletvekiline verip parti içinde yetkisi olmayan bir başbakan yaratmak yani partide iki başlı düzen yaratma değildi” dedi.

ANAYASA’YI HATIRLATTI…

Göktuğ şunları söyledi:

“KKTC Anayasasını hazırlayan komisyonunun bir üyesi idim. Komisyon’un 14 üyesi vardı. Komisyonun bütün toplantılarındaki konuşmalar tutanakla belgelidir ve Meclisimizdedir. Anayasa komisyonu çalışmalarını bitirdikten sonra madde madde komisyon üyelerinin oylarına sunuldu her üye reddettiği maddeler olmuşsa gerekçelerini açıkladı ve tasarı o gerekçelerle birlikte 8 Haziran 1984 tarihinde (sayı 57) resmi gazetede yayımlandı. Komisyonumuzun başkanı rahmetli eski Başbakan hukukçu Mustafa Çağatay başkan yardımcısı eski başbakanlarımızdan ve hukukçu Osman Örek Bey olmak üzere on dört üyeden oluşuyordu.

Halkın bilgisine getirilen bugün de gündemde olan ‘hükümetin oluşumu’ ile ilgili Anayasamızın 106.maddesinin 2. Fıkrasını komite başkan yardımcımız Osman Örek abimiz konu resmi gazetede şöyle açıklıyordu. ‘Bakanlar Kurulu’nun oluşumu ile ilgili 106 . maddeye olumlu oy verirken bu maddenin 2.fıkrasında yer alan Bakanlar Kurulunu oluşturma görevinin Meclis’te grubu bulunan siyasi parti liderlerine önerilmesinin Anayasal zorunluluk haline gelebileceğini öngördüğümü, bunun aksini düşünmenin seçimden sonra ülkeyi uzun bir süre hükümetsiz bırakmaya müncer olabileceğini burada vurgulamak isterim.

Anayasa taslağında 106 maddenin 2.fıkrası şöyle idi. Cumhurbaşkanı Cumhuriyet Meclisinde en çok milletvekiline sahip olan siyasal parti liderinden başlamak üzere sıra ile diğer siyasal parti liderlerine Bakanlar Kurulunu oluşturma görevini önerir. Hiçbir siyasal parti lideri Cumhuriyet Meclisinde çoğunluk sağlayacak bir Bakanlar Kurulu atanmasına olanak sağlayamazsa , Cumhurbaşkanı en son bir milletvekiline görev verir

"YAZIKLAR OLSUN"

"Bu madde daha sonra daha da basitleştirildi ve kabul edilen Anayasamızın 106.Maddesinde şöyle oldu.” Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini güvenoyu alabilecek bir grup başkanına veya milletvekiline verir”. Anayasa koyucu mecliste bağımsız milletvekillerinin de olabileceğini varsayarak bu maddede milletvekiline de hükümeti kurma görevi verilebileceğini öngörmüştür. Bunun aksi düşünülemez. Demokratik düzenimiz kişilere değil siyasal partilere dayanır. Anayasa koyucunun amacı bir parti başkanı dururken görevi o parti içindeki bir milletvekiline verip parti içinde yetkisi olmayan bir başbakan yaratmak yani partide iki başlı düzen yaratma değildi. Şimdi ne oldu parti üyelerinin seçtiği bir başkan ve ayni partiden cumhurbaşkanınca tayin edilen bir Başbakan yazıklar olsun. KKTC Devletini kuran partime yazıklar olsun."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar