"Tutuklamaları, Avrupa'da gündeme getirdik... Ana muhalefet herhalde gözden kaçırdı"

10 Temmuz 2024

A
A

UBP milletvekili Hasipoğlu, Güney'deki tutuklamaların amacının, KKTC'de inşaat sektörü üzerinden ekonominin ilerlemesini engellemek olduğunu belirterek, AKPM komitesinde AİHM kararına rağmen yapılanları sorduğunu, ancak cevap verilemediğini kaydetti.

ZgotmplZ Meclis Basın Bürosu

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, Kamu İhale (Değişiklik) Yasası sırasında, ana muhalefetin konunun dışına çıktığını ve yorum yaptığını söyledi.

Meclis Genel Kurulu sırasında, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın konuyla ilgili eleştirileri üzerine söz alan UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, hükümetin Güney Kıbrıs’taki tutuklamalar için adım atmadığı yönündeki söylemlere karşı çıktı; konunun tamamen Rum tarafının tek taraflı ve olumsuz tutumundan kaynaklandığını, Rum tarafının uluslararası hukuku bir kez daha ihlal ettiğini söyledi.

"AMAÇ İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ÇÖKERTMEK"

“Haksız tutuklamalar konusunda hem fikir olmak gerekir.” diyen Hasipoğlu, Kıbrıs konusu bağlamında yanlış politika yürütülüyor diye bu tutuklamaların yapılmadığını, tek amacın inşaat sektörünün çökertilerek ekonominin ilerlemesini engellemek olduğunu vurguladı.

"ONLAR İÇİN ÖNEMLİ OLAN ÇÖZÜM DEĞİL, KKTC EKONOMİSİNİN GÜÇLENMEMESİ"

Federal çözüm süreci yürüten 2'nci Cumhurbaşkanı Talat döneminde de Orams Davası açılarak benzer tutumun sergilendiğini hatırlatan Hasipoğlu, “Masada ne görüşürsek görüşelim, Rum tarafı bu tür davaları açmaya devam etmiştir. Onlar için siyasi çözüm önemli değildir, önemli olan KKTC ekonomisinin güçlenmemesidir.” dedi.

Bu konuyu geçen hafta AKPA’nın Hukuk ve İnsan Hakları Komitesi’nde de gündeme getirdiğini ve Rum vekillere sorular yönelttiğini hatırlatan Hasipoğlu, “Rum vekiller AİHM davalarının etkin uygulaması konusunda sunum yaptılar. Madem sunum yaptınız, o zaman herkes bilsin ki KKTC olarak AİHM kararlarının icrası için uygulama gerçekleştiriyoruz. Taşınmaz Mal Komisyonu (TMK) kurulmuştur. 67/2005 sayılı yasamız da ortada.” diye ekledi.

Rum tarafının bir yandan Avrupa Mahkeme kararlarının daha etkin çalışmasını isterken diğer yandan tutuklamalar yapmasının ne anlama geldiğini Rum vekillere ve avukatları Ahileas Dimitridis’e sorduğunu vurgulayan Hasipoğlu, şunları kaydetti:

“Bana cevap veremediler. Aynı soruları Avrupa Hukuk Komitesi toplantısında İngiliz milletvekilleri de sordu. Rum yönetiminin tutuklamalar yapması ve AİHM’nin etkin bir iç hukuk olarak kabul ettiği TMK kararlarını hiçe sayması uluslararası hukukun açık bir ihlalidir. Kıbrıs'taki mülkiyet sorunu ile ilgili olarak AİHM bir yandan TMK vasıtasıyla bir iç hukuk benimserken, diğer yandan Avrupa Konseyi’nin üye kabul ettiği GKRY, kuzeyde ihtilaflı mülkler iddiası ile insanlara hürriyeti bağlayıcı tedbirler almasına izin vermemelidir. Biz Rumlara uluslararası hukuka uygun çareler sunarken GKRY, güneydeki Kıbrıslı Türklerin mallarını ödemeden kamulaştırıyor, izinsiz kiralıyor ve tasarruf hakkını kısıtlıyor. GKRY’nin bu çifte standardını AİHM açısından en ilgili komite olan Hukuk ve İnsan Hakları komitesinde geçen hafta gündeme getirdim, ana muhalefet herhalde bu konuyu da gözden kaçırdı.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar