Töre'den kahramanlığın Türk dünyasının birliğini ve dirliğini sağlamaktan geçtiği vurgusu

26 Mayıs 2024

A
A

Zorlu Töre, katıldığı Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü Kutlaması etkinliğinde, KKTC’nin Türk devleti olması nedeniyle, BM, AB ve ABD'nin adada iki devletin olmayacağını söylediklerini kaydetti.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Vekili ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü Kutlaması etkinliğine katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Azerbaycan’ın milli marşının okunmasının ardından başlayan etkinlikte, Başkan Töre bir konuşma yaptı.

Kıbrıs adasında iki devletin olmayacağını söyleyenlerin BM, ABD ve AB olduğunu belirten Töre, bunun nedeni olarak da KKTC’nin Türk devleti olmasını gösterdi.

Mutlu Barış Harekatı’nın 50'nci yılını kutlayacaklarını kaydeden Töre, Kıbrıs’ın 307 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetiminde kaldığını söyledi.

Töre, KKTC ile Azerbaycan arasında dostluk grubu oluşturulmasını, gelecekte daha büyük müjdelerin habercisi olarak nitelendirdi.

“3 devlet tek milletiz” diyen Başkan Töre, Azerbaycan’ın diğer Türk devletlerine göre öne çıktığını belirtti.

Töre, Dağlık Karabağ da tarihe altın harflerle bir destan yazıldığını ve işgalden kurtarıldığını kaydederek, “Aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz” ifadelerini kullandı.

İstiklal Marşı’ndan dizeler okuyan Töre, kahramanlığın Türk dünyasının birliğini ve dirliğini sağlamaktan geçtiğini ifade etti.

Töre, Türk milletinin mensubu olmaktan şeref duyduğunu ve hizmet etmekten geri durmayacağını kaydetti.

Azerbaycan Milli Meclis Milletvekili Elman Nasırov da, KKTC ile kurulan dostluk gurubuna değinerek gelecekte Büyükelçilik ve konsolosluk faaliyetlerinin de başlayacağını belirtti.

Nasırov, KKTC’nin tanınmasının da yakın olduğunu, bu noktada Türk devletlerine de önemli görevler düştüğünü söyledi.

Konuşmaların ardından yöresel türküler seslendirildi, halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar