Tatar'dan Alaminyo anması: İnsanlık suçu işlendi

21 Temmuz 2022

Güncelleme: 21 Temmuz 2022

A
A

Alaminyo şehitlerini anan Cumhurbaşkanı Tatar, “Alaminyo’da yaşı 6 ile 80 arasında değişen insanlarımız katledilmiştir. Bu, açıkça işlenen bir insanlık suçudur, vahşettir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yazılı açıklamayla Alaminyo şehitlerini andı.

Yaşananları "Bu, açıkça işlenen bir insanlık suçudur, vahşettir." diyerek niteleyen Tatar, "Aziz şehitlerimiz, rahat uyuyun. Uğruna şehit düştüğünüz kutsal değerler ile emanetlerinizi ayaklar altında çiğnetmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyü, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın başladığı 20 Temmuz 1974 günü Rum silahlı güçleri ve Yunan askerlerinin de dâhil olduğu kalabalık bir grup tarafından kuşatma altına alınmış, köyde esir alınan Kıbrıslı Türklerden 15’i kurşuna dizilerek öldürülmüştü. 1967'de de aynı kasabada 5 Kıbrıs Türkü şehit edilmişti.

Alaminyo şehitleri bugün saat 19.30’da Değirmenlik’teki Alaminyo Şehitler Anıtı önünde törenle anılacak.

TATAR'IN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre Tatar’ın açıklaması şöyle;

“Kıbrıs Türk halkını imha etmek ve Enosis’i gerçekleştirmek hedefiyle Akritas Planı doğrultusunda Rum-Yunan ikilisinin başlattığı silahlı saldırılar beraberinde iç çekişmelerin de yaşanmasını tetiklemiş; 15 Temmuz 1974’te, faşist askerî Yunan cuntası ve Kıbrıs’taki Rum iş birlikçileri, Kıbrıs’a darbe gerçekleştirerek tüm Kıbrıs Türk halkının varlığını yok etmeye koyulmuştur.

Yunanistan’daki askerî cunta yönetimi ile EOKA milislerinin, 15 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirdiği faşist darbe ile ‘Kıbrıs Helen Cumhuriyeti’ni’ ilan ederek halkımızı yok edip Kıbrıs’ı Yunanistan’a ilhak etme hedefi; Anavatan Türkiye’nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan garantörlük hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974 sabahı gerçekleştirdiği Barış Harekâtı ile son bulmuştu. Türk askerinin ulaşamadığı noktalarda, Yunanistan’daki askerî cunta yönetimi ile EOKA milislerinin işlediği insanlık suçlarının en acılarından biri Alaminyo’da yaşanmıştır.

Burada, masum sivillere yönelik gerçekleşen katliamda yaşı 6 ile 80 arasında değişen insanlarımız katledilmiştir. Bu, açıkça işlenen bir insanlık suçudur, vahşettir.

Alaminyo’nun yanı sıra; Taşkent, Atlılar, Muratağa ve Sandallar katliamları ile Limasol, Baf ve diğer bölgelerde yaşananlar; Rum barbarlığı, vahşeti ve mezaliminin en büyük kanıtıdır. Aziz şehitlerimiz, rahat uyuyun. Uğruna şehit düştüğünüz kutsal değerler ile emanetlerinizi ayaklar altında çiğnetmeyeceğiz.

20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nda altını çizdiğim üzere Barış Harekâtı, kendi yurdunda sonsuza dek var ve hür olma mücadelesini kazanan Kıbrıs Türkü’nün, Anavatan Türkiye ile omuz omuza, her türlü zorluğa göğüs gerebileceğinin en asil ispatıdır…

Çağdaş değerler üzerine, büyük mücadele ve zorluklarla inşa ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise hepimiz için gurur kaynağıdır.

Kıbrıs Türkü’ne yıllar yılı yaşatılan bu mezalim, işlenen insanlık suçları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti’nin etkin ve fiili garantörlüğü ile Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığı, kırmızı çizgimizdir ve bunlardan asla vazgeçemeyiz. Anavatan Türkiye’ye daha sıkı sarılıp yolumuza devam edeceğiz. Bu, halkımıza ve şehitlerimize olan en büyük borcumuzdur.

Değerli halkımızın, Anavatan Türkiye ile Kıbrıs konusuna ilişkin yürüttüğümüz ortak siyasete verdiği destek, en büyük güvencemiz ve gücümüzdür.

Kıbrıs Türk halkının can ve kan pahasına kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni, sahip olduğu özgürlüğü ile egemenliğini korumak ve bu uğurda mücadele etmenin, hepimizin en kutsal ödevi olduğunun altını çizerken; tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şükranlarımı iletiyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar