Tatar, Oktay'ı ağırladı: KKTC gerçeği dünyada kabul görüyor

28 Eylül 2023

A
A

Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul eden Tatar, Türkiye'nin çağrılarına işaret ederek, “Kapılar bize açılmaktadır. Bakanlarımız yurt dışında toplantılara katılıyor. KKTC gerçeği dünyada kabul görüyor” diye konuştu.

ZgotmplZ
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, AK Parti Ankara Milletvekili Fuat Oktay'ı karşıladı.
Cumhurbaşkanlığı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Fuat Oktay başkanlığındaki Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti.

Tatar kabulde yaptığı konuşmada, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay’ın gerçekleştirdiği dış temaslarda her zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması için çalışmalar yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta milli bir dava yürütüldüğüne işaret ederek, bölgeyi ilgilendiren Türk-Yunan dengesinin önemi dikkat çekti.

"KIBRIS TÜRK TARAFINA DİZ ÇÖKERTMEK İSTENİYOR"

Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti’nin de yer almadığı Avrupa Birliği’ne (AB) girmesiyle dengenin bozulduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, AB içinde oynanan oyunlar ve uygulanan izolasyonlarla Kıbrıs Türk tarafına diz çökertmek istendiğini vurguladı.

"HRİSTODULİDİS’İN ÖNERİLERİ SAMİMİ DEĞİL"

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs Türklerine yönelik ortaya koyduğu 14 maddelik önerilerin samimi olmadığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin zemininin zayıflatılmak istendiğini kaydetti.

"GUTERRES’E FEDERASYON TEMELİNDE ÇÖZÜM İÇİN MÜZAKERELERİN KAPANDIĞINI SÖYLEDİM"

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e federasyon temelinde çözüm için müzakerelerin kapandığını söylediğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, egemen eşitlik ve eşit statünün kabulüyle müzakerelere başlanacağını dile getirdi. 

Ortak zemin bulunana kadar görüşme yapılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Diyalog ve iletişimden kaçmayız. Doğal kaynaklar, enerji meselesi ve kabloyla elektrik getirilmesi konusunda iş birliği önerilerinde bulunduk.” dedi.

"KKTC GERÇEĞİ DÜNYADA KABUL GÖRÜYOR"

Anavatan ve garantör ülke Türkiye Cumhuriyeti ile istişare ve uyum içinde olduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu'nda iki kez üst üste KKTC’yi tanınma çağrısı yaptığını, ekonomik, siyasi ve diplomatik ilişkilerin geliştirilmesi çağrısı yapmasıyla da yeni siyasetin zemininin güçlendirdiğini söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay’ın dış temaslarda sürekli çağrı yapmasının ambargoların kalkması için son derece değerli olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Kapılar bize açılmaktadır. Bakanlarımız yurt dışında toplantılara katılıyor. KKTC gerçeği dünyada kabul görüyor.” diye konuştu.

60 yıldır devam eden Kıbrıs meselesinde devletin her türlü kurumsal yapısının oluşturulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin güçlendirilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük desteklerde bulunduğunu kaydetti.

MARAŞ TEŞEKKÜRÜ

Maraş’ın ziyarete açılması hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, “Maraş, sınırlarımız içindedir. Bugüne kadar 1 buçuk milyon insan ziyaret etti. Ülke ekonomisine, turizm ve egemenliğimize katkıları oldu. Maraş'ı açarken yanımızda oldunuz teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

"KKTC'NİN TANINMASI İÇİN ÇABALAR SÜRÜYOR"

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay kabulde yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Fuat Oktay, Kıbrıs’ta yaşananlar, uluslararası boyutlardaki gelişmeler ve Birleşmiş Milletler zirvesinin ardından yapılan görüşmenin önemine işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hükümetler arası çalışmaların devam ettiğini anlatan Fuat Oktay, parlementolar arası ilişkileri devam ettirmek istediklerini kaydetti.

İki eşit egemen devletli çözüm siyasetini desteklediklerini ifade eden Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması için çalışmaların sürdüğüne vurgu yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin anayasal adıyla Türk Devletler Teşkilatı içinde yer aldığını anlatan Fuat Oktay, Türk Dünyası ile bütünleşilmesinin önemine dikkat çekti.

Kıbrıs Türkü’ne uygulanan haksız ambargolara da değinen Fuat Oktay, insan hakların ihlallerine son verilmesi çağrısı yaptı.

Pile-Yiğitler Yol çalışmasından da bahseden Fuat Oktay, Barış Gücü’nün iki tarafın talebiyle geldiğini ancak Rum tarafının yönlendirmesiyle hareket ettiğini bu nedenle insani amaçlı bir projeyi siyasi bir boyuta dönüştüren Barış Gücü’nün yaptıklarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar