"Tanzim satışı ile kendi ürettiğimiz hayvanı kendimiz satma düşüncemiz var"

28 Mayıs 2024

A
A

Eylemdeki sürecin birkaç saat içinde belli olacağını açıklayan Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları, kendi hayvanlarını satmak için tanzim satış noktaları açma konusunu da düşündüklerini söyledi.

ZgotmplZ

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin hükümetin hayvancılık politikalarını protesto etmek için Lefkoşa’da düzenlediği eylem, dokuzuncu gününde devam ediyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları,  Başbakanlık önünde basına yaptığı açıklamada, “Süreci birlikte göreceğiz. 3-5 saat içinde her şey belli olacak. Görüşme olabilir ya da olmayabilir. Eylem devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

İthal etin Yeni Zelanda’dan geleceğini öğrendiklerini ifade eden Naimoğulları, bir ay süreyle canlı hayvan satışını durdurma kararı aldıklarını söyledi.

"ET SATIŞ NOKTALARI AÇMA DÜŞÜNCEMİZ VAR"

Başbakanın söylemlerinin “kızıştırıcı” olduğunu savunan Naimoğulları, söz konusu süreçte bir karar aldıklarını ve birçok bölgede et tanzim satış noktaları açma düşünceleri olduğunu ifade etti.

Naimoğulları, "Kendi ürettiğimiz hayvanı, kendimiz satabilir miyiz?’ diye düşündük. Birçok kasap aradı. Bu süreçte çok büyük sıkıntı duyacaklarını söylediler.” dedi.

Her zaman diyalogdan yana olduklarını kaydeden Naimoğulları, “Geldiğimiz noktada bugün yarın bu sürecin nereye gideceği belli olacaktır. Piyasa ortamı geriliyor. Biz kılıç çekmiyoruz. Diyalog ortamı kurarak bir çözüm bulmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

“Ölmek var dönmek yok” diyen Naimoğulları, eylem sürecinin devam ettiğini kaydetti.

“KURBANLIK İSTEYEN HALKIMIZ, HAYVANCIDAN ALABİLİR”

Üreten insanların daha da zor durumda kalacağının aşikar olduğunu ifade eden Naimoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu yola çıktık ve eyleme devam ediyoruz. Kurbanlık isteyen halkımız, bir tosun, bir kuzu hayvancıdan alabilirler. Kimseyi bu konuda mağdur etmeyiz. Bugünkü süreci göreceğiz. Görüşme olabilir ya da olmayabilir.”

Tarım Bakanı’nı eleştiren Naimoğulları, algı yaratılmaya ve hayvancıları bölmeye çalışıldığını öne sürdü.

Sendikalarla sürekli istişare içinde olduklarını kaydeden Naimoğulları, bazı duyumlar aldıklarını söyledi, “Ben duyumlarla bir yere varmam. Süreci birlikte göreceğiz. 3-5 saat içinde her şey belli olacak” dedi.

“Hayvancıyı kucaklayıcı olacaksınız. Nedir bu düşmanlık” diyen Naimoğulları, diyalog çağrısını yineledi.

Naimoğulları, dünkü eylemde, kendilerini Meclis'e çağıran Başbakan Ünal Üstel'in talebini kabul etmemiş, Üstel'in yanlarına gelmesini istemiş, ayrıca bir ay süreyle canlı hayvan satışını durdurma kararı aldıklarını açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar