Sözcü'ye bir yalanlama da DoğaPark'tan: KKTC'de hiçbir zaman eşek tartışması yaşanmadı

28 Mayıs 2024

Güncelleme: 29 Mayıs 2024

A
A

Sözcü gazetesinin "KKTC'de eşekleri uyutalım kavgası'' yaşandığı haberine bir yalanlamada Taşkent Doğa Park Direktörü Kemal Basat'tan geldi. Basat, hiçbir zaman böyle bir tartışmanın yaşanmadığını, gündeme dahi gelmediğini belirtti.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Türkiye'de sokak köpeklerinin uyutulması tartışmaları yaşanırken, muhalif çizgide yayın yapan Sözcü gazetesi, Karpaz’da bulunan hür eşeklerle ilgili "KKTC'de eşekleri uyutalım" kavgası yaşandığı iddiasında bulunmuştu.

Yavuz Alatan imzasıyla çıkan haberde, Türkiye’deki başıboş hayvanlarla bağ kurularak, hür eşeklerin durumunun da KKTC'yi ikiye böldüğü ileri sürüldü.

Haberde bölge halkının, eşeklerin trafik kazalarına yol açması ve tarlalardaki ürünlere zarar vermelerinden şikayetçi oldukları belirtilerek, Kaleburnu Köyü Muhtarı Halil Yeşilbulut ile Avtepe Köyü Muhtarı Rezvan İnlen'in görüşlerine yer verildi.

Haberin ardından her iki isim eşeklerin uyutulmasıyla ilgili ifadelerinin olmadığını açıkladı.

KEMAL BASAT'TAN YALANLAMA...

Taşkent Doğa Park Direktörü Kemal Basat, yazılı bir açıklama yaparak Sözcü gazetesinde ve yerel basında çıkan haberleri yalanladı.

Basat, ülke genelinde ve Karpaz Yarımadası’nda var olan başıboş eşek sorununun son 50 yıldır giderek büyüdüğünü ve bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi için 2023 yılı sonunda KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Erenköy Karpaz Belediyesi arasında 10 yıllık bir Eşek Yönetim Planı Protokolü imzalandığını belirtti.

Basat, Taşkent Doğa Parkı olarak bu projenin yürütücülüğünü üstlendiklerini ve bilim kurulu oluşturularak 10 yıllık Eşek Yönetim Planı hazırlanması için çalışmalara başlandığını kaydetti. Ayrıca, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile Karpaz’da bir Araştırma İstasyonu kurulduğunu açıkladı.

Sözcü gazetesinde çıkan habere değinen Basat, protokol imzalanmadan önce veya sonrasında hiçbir paydaşla “eşekleri uyutalım” tartışmasının yaşanmadığını ve bu yönde bir kavganın olmadığını vurguladı. Haberin içeriğinde de hayvanların uyutulması talebinin kimden geldiğinin belirtilmediğini ve yazarın hayal gücünü kullanarak başlık attığını iddia etti.

Basat, asılsız ve suni gündem yaratan haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirterek, DoğaPark’ın Karpaz eşekleri ile ilgili çalışmalarını şeffaf bir şekilde sürdüreceğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar