Oktay'ın yeni cumhurbaşkanlığı ve meclis dileği: Bağımsız KKTC devletinin mührü olacak

28 Eylül 2023

Güncelleme: 28 Eylül 2023

A
A

Bir sonraki ziyaretin yeni cumhurbaşkanlığı külliyesi ve mecliste yapılmasını dileyen Oktay, bunların adada adeta "bağımsız KKTC Devleti'nin bir mührü olacağını" söyledi.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Fuat Oktay başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın ardından Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre tarafından kabul edildi.

TÖRE'DEN TÜRKİYE'NİN ROLÜNE ÖVGÜ

Meclis Başkanı Zorlu Töre, kabulün basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, KKTC’nin ulusal mücadelesini başarıya ulaştırmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin (TC) rolünün fevkalade önemli olduğunu söyledi.

Oktay’ın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olduğu dönemde KKTC’de çok büyük yatırımlar yapıldığının altını çizen Töre, KKTC devletinin kesintisiz işlerine devam ettiğini ve TC ile müşterek ortak milli bir siyaset yürütüldüğünü ifade etti.

“Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne kalmış olsaydı ne Barış Harekâtı, ne Cumhuriyetin ilanı, ne de deniz altından borularla su getirilmesi projesi hayata geçemezdi.” diyen Töre, yola Türkiye Cumhuriyeti ile devam edildiğini, "KKTC’den vazgeçmek" diye bir şeyin söz konusu olamayacağını vurguladı.

Töre, Türk Devletleri Teşkilatı'ndaki (TDT) statü yükseltilmesinin ardından KKTC’nin tanınmasının da olacağına yönelik inancını da dile getirdi.

OKTAY'DAN YENİ CUMHURBAŞKANLIĞI VE MECLİS DİLEĞİ

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay da 1 Ekim’de TBMM’nin yeni yasama yılına başlangıcı öncesi KKTC’ye gelip belli konuları istişare etmek istediklerini kaydetti.

TC ve KKTC’nin ayrılmaz bütün olduğunu, KKTC’yi etkileyen bir olumsuzluk durumunda 85 milyonun tek yumruk olduğunun altını çizen Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM’de belirttiği üzere Kıbrıs’ta ancak iki eşit statüdeki devlet temelinde müzakere yapılabileceğini bildirdi.

Oktay, parlamentolar arası dostluk gruplarının önemine de işaret ederek, KKTC’de kurulan dostluk grubu gibi grupların dünyada diğer devletler tarafından da kurulmasını yaptıkları çeşitli ziyaretlerde teşvik ettiklerini belirtti.

KKTC’nin kalkınması ile ilgili iş birliği ve katkıya devam edeceklerini de belirten Oktay, yapısal değişimlerin ancak meclislerin alacağı kararlarla mümkün olacağına dikkat çekti ve uluslararası arenada da birlik-beraberlik içinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Bir sonraki ziyaretin yeni cumhurbaşkanlığı külliyesi ve mecliste yapılmasını da dileyen Oktay, KKTC’deki yeni cumhurbaşkanlığı ve meclisin, adada adeta "bağımsız KKTC Devleti'nin bir mührü olacağını" sözlerine ekledi.

KÜLLİYE'Yİ ERDOĞAN "MÜJDE"LEDİ

19-20 Temmuz 2021 tarihinde Ada'yı ziyaret eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Temmuz'da Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'na katılmış, günler öncesinde duyurduğu müjdenin; içinde Cumhurbaşkanlığı binası, Meclis binası ve millet bahçesinin de yer alacağı "Cumhurbaşkanlığı Sarayı Projesi” olduğunu açıklamıştı.

Kamuoyunda "külliye" olarak bilinen proje, 2021 Mart ayı başında imzalanan Türkiye-KKTC Mali İşbirliği Antlaşması Eylem Planı’nda yer almış ve o anlaşmada Cumhurbaşkanlığı için yeni bir Cumhurbaşkanlığı binası yapılacağı ortaya çıkmıştı.

ARAZİ KTBK'DEN ALINDI

Proje için Metehan bölgesinde kalan (Aydemet-Ortaköy) Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'ne ait arazi, 2021 Kasım ayında Cumhurbaşkanlığının kontrol ve yönetimine verilmişti.

MALİ PROTOKOLE GÖRE TAHSİS BEDELİ 620 MİLYON TL

İki ülke arasındaki 2022 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması'nda proje için Türkiye Cumhuriyeti, 620 milyon TL kaynak ayırmıştı.

İHALE 2.497 MİLYAR TL’YE VERİLDİ

Proje, 7 Temmuz'da açık ihale yerine pazarlık yöntemi ile Türkiye'de Siyahkalem Mühendislik İnşaat isimli firmaya verildi.

Türkiye Kamu İhale Kurumu'na bağlı Elektronik Kamu Alımları Platformu sayfasından 10 Ağustos 2022'de sonucu duyurulan ihalenin bedeli ise 2 milyar 497 milyon TL oldu.

25 Temmuz 2022 başlangıç tarihi olan projenin bitiş tarihi ise 6 Aralık 2023 olarak ihale sözleşmesinde yer aldı.

PROJE YERLİ FİRMALARLA BAŞLADI

İhalenin sahibi Ankaralı firma projeyi yerli firmalara taşere etmişti.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer,  Siyahkalem şirketin, külliye inşaat işlerinin yüzde 80’ini, Kıbrıslı Türk müteahhitlere vereceği yönünde taahhütte bulunduğunu açıklamıştı.

Arazi temizliğini Girne merkezli bir firma yürütürken, projenin geri kalanını ise Tüfekçi LTD. yapıyor.

2022 Eylül sonunda çalışmalara başlayan Tüfekçi LTD.'nin Direktörü Hüseyin Tüfekçi, öncelikle 3 katlı, "U" şeklindeki Meclis binasının yapılacağını, ilk etapta 200 işçinin çalışacağını, 6 ayda binanın karkasının bitirileceğini söylemişti. Tüfekçi, “Az ağaç kesildi, Millet Bahçesi de yapacağız, proje çok güzel. Lefkoşalının yürüyebileceği bir bahçesi olacak.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar