KKTC 10 milyon yolcuya ne kadar hazır? İŞAD'dan hükümete 9 zor zoru

8 Kasım 2022

Güncelleme: 9 Kasım 2022

A
A

İŞAD Başkanı Mamülcü, Ercan Havalimanı'nın yeni terminali ile yolcu kapasitesinin beşe katlanacağını belirterek, ülkenin buna hazır olup olmadığını sorguladı.

Haber Merkezi

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) Başkanı Enver Mamülcü, Ercan Havalimanı'nın yeni terminalinin faaliyetine geçmesiyle birlikte yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çekti, devletin hazır olup olmadığını sorguladı.

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü

Yaptığı yazılı açıklamada, İŞAD ve Genç İş Adamları Derneği (GİAD) olarak, 29 Ekim tarihinde, yeni terminal konusunda bilgi edinmek üzere  60 kişilik bir heyetle Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı’yı ziyaret ettiklerini kaydeden Mamülcü, devletin pek çok alanda birden çok ciddi çalışma içerisine girmesi gerektiğini kaydetti.

Mamülcü, artacak yolcu ve turist kapasitesiyle paralel olarak altyapı, kanalizasyon, yol, hastane, okullar, belediyeler, oteller, iç taşımacılık ve bilet fiyatları konularında ciddi adımların atılmasının şu an seçim sonuçlarından daha önemli olacağını ifade etti.

İŞAD olarak hedeflenen yıllık 10 milyon yolcunun mevcut 2 milyondan 5 kat büyüklüğe çıkacağına dikkat çekerek, bunun mevcut ülke büyüklüğünün 25 katı anlamına geleceğini, bunun ticari ve ekonomik yansımalarının olacağını, ama ülkenin henüz bu yoğunluğa hazır olmamasının ciddiyetle düşünülmesi gereken bir konu olduğunu kaydetti.

Mamülcü, hükümete şu soruları yöneltti:

 1. Altyapımız, kanalizasyon ve atık ayrıştırma sistemimiz yeterli mi? Çöp ayrıştırma ve yakma bundan elektrik üretme mevcut mu?
 2. Yollarımız, bu güzel tesise gelen yolcu trafiğe takılmadan ulaşacağı tesise ne kadar zamanda varacak? Yolların aydınlatması yeterli mi? Yollardaki asfalt ne durumda?
 3. Hastanelerimiz, gelen misafirlerin hastalanması ve ciddi ameliyat geçirmeleri gerektiği durumda mevcut hastaneler ve bu hastanelerdeki personel yeterli mi? Bu hastanelerde uluslararası standartlarda hizmet verebiliyor muyuz?
 4. Okullarımız, bu ülkeye gelen insanların bu ülkeye yerleşmesi durumunda gelen çocukların intibak sağlayabileceği eğitim yuvalarımız var mı Bakanlık bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyor?
 5. Belediyelerimiz, artan nüfusa verebilecek personel durumlar, araç gereç durumları yeterli mi? Bu şartlarda hizmetleri sağlıklı verebilecekleri bir ortam var mı?
 6. Otel sayımız yeterli mi? Buralarda verilen hizmetler ilgili bakanlıkça denetlenebiliyor mu? Kalite standartlarımız en azından Rum kesimindeki komşularımıza göre nasıl?
 7. İç taşımacılıkta, taksi sayımız yeterli mi? Turistleri gezdirebilecek standartta otobüsümüz var mı?
 8. Bilet fiyatları… Türkiye’ye gidiş dönüş yedi sekiz bin Türk liralarının konuşuluyor olması ne kadar doğru bir yaklaşımdır ve devlet bu konuda nasıl bir çözüm üretmelidir?   
 9. Görünen o ki, bu güzel yatırım devletin pek çok alanda birden çok ciddi çalışma içerisine girmesini gerektirmektedir. Acaba devlet bu çalışma içerisinde midir? Yoksa seçimleri kimin kazanacağı çok daha elzem midir?

İŞAD Başkanı Enver Mamülcü açıklamasını, "Sözün özü, devlet ve sivil toplum kuruluşları bu yapıyı planlamak için bir araya gelmeli, sayın Turanlı gibi yatırımcıları ürkütmeden ortak çözüm ve paydalarda bir an önce buluşabilmelidir. Yapılması gereken tek şey ortak akılla harekete geçmek olmalıdır." diyerek tamamladı.

YENİ TERMİNALİN ÖZELLİKLERİ NELER?
 • 128 bin metrekarelik terminal alanına sahip, toplam 85 bin metrekarelik açık ve kapalı otoparkı olacak, yeni VIP binası olacak.
 • Girişler, 4 sağda ve 4 solda olmak üzere x-ray cihazlarıyla sağlanacak. Ardından geçilecek alanda yolcuları 60 adet check-in noktası karşılayacak. Burada verilen bagajlar, elektronik sistemler ve güvenlik tarama cihazlarıyla el değmeden 15 metre aşağıya indirilecek, uçağa güvenli bir şekilde taşınacak.
 • 4.5 kilometrelik de bir bagaj ray hattına sahip olacak.
 • Terminal, ilk aşamada 10 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak, ileride olabilecek gelişmelere göre büyütülebilecek.
 • Giden yolcu için 24 adet, gelen yolcu için 20 olmak üzere 44 pasaport kontrol noktası, engelli ve özel geçişler yer alacak.
 • Güvenliğin sağlanması için, servis araçları ve yolcu araçları ayrı bölmelerden alana giriş yapacak.
 • Pist uzunluğu 3 bin 200 metre. Şu anda kullanılan pist ve taksi yolları da sökülerek, tekrardan yeni teknolojilere uygun olarak yapılacak. 
YAPIMINA 9 YIL ÖNCE BAŞLANDI, AÇILIŞ İÇİN 4 YILDIR BEKLİYOR

2013 yılında mevcut Ercan Havalimanı işletmeciliği ve aynı zamanda yeni Ercan Havalimanı’nın inşaat ve işletmesi, Türkiye'de faaliyet gösteren ve Emrullah Turanlı'nın sahibi olduğu Taş Yapı firması olan TT Airport’a özel izinle verilmişti.

Yeni terminalin 2018’in ikinci yarısında tamamlanması öngörülüyordu. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar