İlseven, yangılar konusunda bakana yüklendi: İlgisiz, duyarsız, rahat

26 Mayıs 2024

Güncelleme: 26 Mayıs 2024

A
A

KEMA Başkanı İlseven, yangın müdahalede yaşanan zafiyetin, ekiplerin istihdamının siyasi yapılmasından kaynaklandığını iddia ederek, ekiplerin hala belirlenmediğini ve ülkede en az bir helikopterin bulunması gerektiğini söyledi.

ZgotmplZ Arşiv

Kıbrıs Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (KEMA) Mütevelli Heyeti Başkanı İlkay İlseven, "yangın ilk müdahale ekiplerine istihdamların siyasi olmasından dolayı yangınlara müdahalelerin geç yapıldığını ve kontrolden çıkabildiğini" söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamada, yangınlarla mücadeledeki zafiyetin nedenlerine bakıldığında yönetimsel kaynaklı olduğunu gördükleri iddiasında bulunan İlseven, "Yangın mevsiminde ilk müdahale ekipleri Orman Dairesi tarafından seçilerek oluşturulması gerekirken ülkemizde iktidardaki siyasi partilerin örgüt başkanları, milletvekilleri ve bakanları tarafından partiye oy sağlama mantığına dayandırılmaktadır. Eş, dost, akraba istihdamı zihniyeti ile hiçbir kritere bakılmaksızın, çoğu zaman sağlığı ve yaşı yangın söndürmeye uygun olmayan, hatta kadınların bile ilk müdahale ekiplerine istihdam edildiği biliniyor. İstihdam edilen mevsimlik işçilerin dağılımı risk bölgelerine göre görevlendirmeler yapılması gerekirken, ülkemizde bakanın seçim bölgesine yığılmalar yapılmakta, riskli bölgeler eksik kadro ile çalışmaya zorlanmaktadır.” dedi.

"YARIM SAATTE YANGIN MAHALİNE GİDİLMESİ ÖNEMLİ"

Yangınların genellikle yarım saat içerisinde kontrolden çıktığını ifade eden İlseven, “İlk müdahale ekiplerinin bu süre içerisinde yangın mahalline ulaşması çok önemli bir unsurdur. Bu sürenin geçirilmesi, hele kötü hava ve arazi koşullarında yangın tepe yangınına dönüşeceğinden yer metotları ile söndürülmesi zorlaşır ve hava gücüne ihtiyaç duyulur.” dedi.

"EKİPLER HALA BELİRLENEMEDİ"

1 Mayıs itibarı ile yangına ilk müdahale ekiplerinin göreve başlaması gerekirken, hükümet ortakları arasındaki işçi istihdamı yarışı nedeniyle bu ekiplerin hala daha oluşturulamadığını savunan İlseven, "Hükümet edenler yangın derdinde değil, istihdam derdinde politik ve popülist yaklaşımlar sergileyerek kendilerine menfaat sağlamak çabasındadır. İlgili bakanın gündeminde orman yangını hiç yoktur. Çam kese böceğinde olduğu gibi, bu konuda da ilgisiz, duyarsız ve rahattır." ifadelerini kullandı.

Alevkaya bölgesinde yangınlarla mücadele edilmesinin tehlikeli ve riskli olduğunu, karadan mücadele etmenin bazen mümkün olmadığını kaydeden İlseven, “Bu nedenle Alevkaya bölgesi için çıkacak yangınlara havadan müdahale edilmesi zorunluluğu vardır. Bununla ilgili ivedi olarak en üst düzeyde tedbir alınması ve yangın sezonu boyunca aksatılmadan devam ettirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunu dikkate almadığımız sürece Beşparmak, Yeşilırmak, Akdeniz ve Mersinlik benzeri yangın tehlikesi ihtimal dışı değildir.” dedi.

İlseven yangınların önüne geçilmesinin mümkün olmadığını dolayısıyla tedbirlerin çıkacak olan yangın sayısından çok, yangınlar sonucu yanacak olan alanın küçük kalmasına yönelik olması gerektiğini ifade etti.

YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİ

Yangın söndürme helikopteri olmadan etkili mücadele verilemeyeceğini kaydeden İlseven, “Yangın söndürme helikopterinin eksikliği yıllardır giderilememiştir. Kötü hava koşullarında ve kötü arazi şartlarında yer metotları ile başarılı olmak bazen mümkün olunamamaktadır. En az bir helikopterin ülkemize kazanılması çok büyük önem arz etmektedir. Ancak o zaman etkili ve verimli bir mücadeleden bahsedilebilir” dedi.

"YANGIN KORUMA VE SAVAŞ ORGANİZASYONU OLUŞTURULMALI"

Yangın koruma ve yangınlarla mücadele tedbirlerini ivedi ve her zamankinden daha etkin bir şekilde almak ve uygulamak gerektiğini kaydeden İlseven, “Tüm olanaklarımızı seferber ederek, çok iyi çalışan etkin bir Yangın Koruma ve Savaş Organizasyonunu oluşturmak zorundayız.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar