Eşine "tecavüz" iftirası atan kadın 2 yıl hapse mahkum edildi

Kamalı Haber, 28 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Yalan ifade vererek, eşinin kendisine tecavüz ettiğini iddia edip, 9 ay cezaevinde kalmasına neden olmaktan yargılanan kadına, mahkemede iki yıl hapis cezası verildi.

ZgotmplZ Kamalı Haber

Eşinin kendisine tecavüz ettiğini söyleyerek, tutuklanmasına ve yargılanmak üzere cezaevine gönderilmesine neden olan Elmas Sayar hakkındaki dava karara bağlandı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan sanık, 2 yıl hapse mahkum edildi.

Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin verdiği kararı Yargıç Candaş okudu. 

Yargıç, sanığın 12 Mart 2024 tarihinde Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda görüşülen tecavüz davasında, 2023 yılı içerisinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzurunda ve Lefkoşa Aile Mahkemesi huzurunda verdiği yeminli ifadelerin doğru olmadığını beyan ederek, “yalan yere tanıklık yapma, tanıkların çelişik ifade vermesi ve yalan yere yemin verme” suçlarını işlediğini söyledi. 

EŞİNİN CEZAEVİNDE 9 AY KALMASINA NEDEN OLDU

Yargıç, sanığın ifadesinde kendisini aldattığını düşündüğünü ve kıskançlık nedeniyle eşine iftira attığını söylediğini kaydetti. Candaş, sanığın ifadesi nedeniyle eşinin 9 ay hükümsüz tutuklu olarak, cezaevinde kaldığını belirtti. 

Sanığın işlediği suçların adaletin yürütülmesine dair suçlar olduğunu belirten Yargıç, sanığın cinsel tecavüz gibi ağır bir suçla eşini zan altında bırakıp, boş yere cezaevinde tutuklu kalmasına, ayrıca mahkemeye ve polise yalan ifade vererek, adaletin boş yere meşgul esilmesine, kamu kaynaklarının boş yere kullanılmasına neden olduğunu belirtti.

Sanığın avukatının, müvekkilinin eşiyle bir husumeti kalmadığını söylediğini ifade eden Yargıç, “Bu sadece eşiyle alakalı işlenen bir suç değildir. Polis ve mahkemelerin vakti çalınmış, kamu kaynakları boş yere heba olmuştur.” dedi.

Yargıç, tüm olguları değerlendirdiklerini, sanığın 2 çocuk annesi ve 27 yaşında sabıkasız oluşunu dikkate aldıklarını belirterek, 2 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar