CTP'den Sosyalist Enternasyonal'de "federal çözüm" diplomasisi

28 Kasım 2022

A
A

İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan 26’ncı Sosyalist Enternasyonal toplantısına katılan CTP heyeti, Kıbrıs sorununun çözümünün federasyon modelinde olduğunu anlattı ve destek talebinde bulundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), tam üye olduğu Sosyalist Enternasyonal'in İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan 26'ncı kongresine katıldı.

CTP heyetinde Genel Sekreter Asım Akansoy ve Dış İlişkiler Sekreteri Fikri Toros yer aldı.

Üç gün süren kongrede eski ve yeni başkanla görüşmeler yapan CTP heyeti, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Kıbrıs sorunu üzerinde durdu.

CTP’nin genel kurula sunduğu federasyon çözüm çağrısı yapılan karar tasarısı da, oy birliği ile geçti.

"ÇÖZÜM FEDERASYON" 

Kongrede bir konuşma yapan CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy, Kıbrıs sorununun çözümünün, iki toplumun karşılıklı kabul edebileceği bir çözüm modeli ile mümkün olabileceğini söyledi.

Bu çözüm modelinin de uluslararası camianın çok net bir şekilde karar altına aldığı gibi federasyon modeli olduğunun altını çizen Akansoy, “CTP, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitlik temelinde bir çözüm için mücadele etmektedir. Bu model adada yaşayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak, istikrarlı ve sürdürülebilir bir yaşam amacına karşılık gelmektedir.” dedi.

Bugün içinde bulunulan şartların, gerilim ve kaosun habercisi olduğunu kaydeden Akansoy, Doğu Akdeniz’deki egemenlik kavgası yanında doğal gaz paylaşımı ile ilgili senaryoların ne yazık ki gerilimi ve yeni krizleri çağırmakta olduğuna değindi.

Asım Akansoy, bunun önüne geçmek için, Kıbrıs sorununun çözümünün kaçınılmaz olduğunu, bu sorun çözülmedikçe Doğu Akdeniz’de gerilimin azalmayacağını ifade etti.

"FEDERASYON İÇİN DESTEK İSTEDİ"

Akansoy, “Sosyalist Enternasyonalin bu bağlamda tüm tarafların kazançlı çıkacağı, BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde federasyon modeline olan mücadelemizi desteklemenizi, Kıbrıslı Türkler ile dayanışmanızı artırmanızı bekleriz.” şeklinde konuştu.

CTP'NİN ÖNERİSİNDE NELER VAR?

CTP’nin önerisi çerçevesinde Sosyalist Enternasyonal’de oy birliği ile alınan karar şu şekilde:

“Sosyalist Enternasyonal, Kıbrıs sorununun federal çözümü için verilen mücadeleye cesaretle destek verdiğini ifade eder. Sosyalist Enternasyonal, emperyal güçlerin adada daha fazla silahlanmaya ve gerilimi tırmandırmaya yönelik tüm girişimlerini kınar. Sosyalist Enternasyonal, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderleri BM himayelerinde yürütülen resmi müzakereleri acilen yeniden başlatmaya çağırır. Müzakereler sonuç odaklı, zaman çerçeveli ve ilgili BM Güvenlik Konseyi kararları ve parametreleri ile tam uyumlu olarak, iki bölgeli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe dayalı bir federasyonu hedeflemelidir. Kıbrıs barış inşa sürecinin 2017'den bu yana çıkmazda kalmasından duyduğumuz derin endişeyi ifade eder, daha fazla geç kalmadan Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz'de barış, iş birliği ve refahın örneği haline gelmesini dileriz.”

26'NCI SOSYALİST ENTERNASYONAL'DEN NOTLAR

Sosyalist Enternasyonal, sosyal demokrat, demokrat sosyalist ve işçi sınıfı partilerinin ortak olduğu bir ülkelerarası enternasyonalist bir organizasyon olarak biliniyor. 

Dünyanın en büyük örgütü olarak kabul edilen Sosyalist Enternasyonal'in 26'ncı kongresinde “Yaklaşan Sosyalizm” sloganı öne çıktı.

Kongrede eski Başkan Yorgos Papandreu’nun yerine, başkanlığa  İspanya Sosyalist Partisi Başkanı, İspanya Başbakanı Pedro Sanches oy birliği ile seçilirken, Benedicta Lasi de Genel Sekreterlik görevine seçildi. Lasi aynı zamanda, Sosyalist Enternasyonal'in ilk kadın ve ilk Afrika kıtasından seçilen sosyalist Genel Sekreteri oldu. Eski Genel Sekreter Lois Ayala ise Sosyalist Enternasyonalde farklı bir görev sürdürecek.

Dünya genelinde 133 siyasi partiden oluşan kongre, 3 gün sürdü. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar