Avukatı itiraz etmedi: Askeri bölgeyi fotoğraflayan Rum zanlıya 7 gün ek tutukluk daha

15 Eylül 2022

Güncelleme: 15 Eylül 2022

A
A

Andreas Soutzi adlı Rum hakkında bugün 7 günlük ek tutukluluk kararı verildi.

Andreas Soutzi adlı Rum, tutukluluk süresinin dolmasının ardından bugün Askeri Mahkeme’ye çıkarıldı.

Zanlı, 5 yıl hapis cezası öngören "1'inci derece askeri yasak bölgenin fotoğraflanması” suçlamasıyla tutuklu bulunuyor.

Tutuklanmadan önce kaldığı Karpaz bölgesindeki otelde "portatif telsiz" bulunan Soutzi, 1 Eylül'de yeniden ülkeye girerken Beyarmudu Sınır Kapısı'nda tutuklanmıştı.

MAHKEMEDEN...

Mahkemede soruşturmaya ilişkin bilgileri aktaran tahkikat memuru Murat Ergün, zanlının cep telefonuyla 1'inci derece askeri yasak bölge ilan edilen 5 farklı bölgeyi fotoğrafladığını kaydetti. Ergün ayrıca zanlının elinde biri askeri bölge olan Google’da işaretlenmiş 2 harita olduğunu, ayrıca zanlıya ait fotoğraf makinesi, GPS cihazı, ses kayıt cihazı ve ses kayıtlarıyla birlikte, hafıza kartlarında 75 klasörde 21 bin 775 verinin bulunarak incelemeye alındığını anlattı.

Tahkikatın tamamladığını belirten Murat Ergün, fotoğrafların çekildiği yerlerde gerekli incelemelerin yapıldığını, zanlının gönüllü olarak sözlü ifadesinin alındığını belirtti.

Ergün, zanlının Güney Kıbrıs’ta ikamet ettiğini, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir iş yeri ve ailesi bulunmadığını, 1'inci derece askeri bölgeyi fotoğraflamanın 5 yıl hapis gerektiren bir suç olduğunu mahkemeye aktardı.

Rum zanlının aracından çıkanlar...
SAVCI TUTUKLULUK İSTEDİ

Savcı Doğa Tokay da, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşı olan zanlının kaçabilme ihtimali bulunduğunu, 1'inci derece askeri yasak bölgeyi fotoğraflamanın ağır bir suç olduğunu söyleyerek, zanlının Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalmasını talep etti.  

ZANLI AVUKATI TALEBE İTİRAZ ETMEDİ

Zanlı avukatı Öncel Polili de, savcının talebine itirazları bulunmadığını belirtti.

Avukat, tahkikat memuru Murat Ergün’e zanlının sözlü itirafını beyan ettiği gün ve fotoğrafların çekildiği yerleri gösterirken neden avukatının bulunmadığını sordu.

Polili ayrıca, zanlının tutuklu bulunduğu sırada sağlık sıkıntıları yaşadığını belirterek, tam teşekküllü bir hastanede sağlık kontrolünden geçirilmesini talep etti.

YARGIÇ TALEBİ UYGUN BULDU

Tarafları dinleyen yargıç Hazal Hacımulla ise, 1'inci derece askeri yasak bölgeyi fotoğraflamaktan suçlanan Rum zanlının davaları görüşülünceye kadar 7 günü geçmemek kaydıyla Merkezi Cezaevi'nde tutuklu kalmasına karar verildi.

Hacımulla ayrıca, zanlının Merkezi Cezaevi'ne gönderilmeden tam teşekküllü bir hastanede sağlık kontrolünden geçirilmesini emretti.

Zanlı Andreas Soutzi'nin Askeri Mahkeme’de görüşülen davasını, Güney Kıbrıs’tan ailesi, arkadaşları ve barış aktivistlerinden oluşan grup da izledi.
ZANLI AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Mahkeme sonrasında basına açıklamalarda bulunan zanlının Avukatı Öncel Polili, davanın tahkikatının tamamlandığını ve zanlıya getirilen tek suçlamanın “1'inci derece askeri yasak bölge” olan 5 bölgeyi fotoğraflamak olduğunu belirterek, zanlı aleyhine getirilen herhangi bir casusluk suçlaması bulunmadığını kaydetti.

"TELSİZ SUÇLAMASI SİVİL MAHKEMEDE GÖRÜLECEK"

Polili, bununla birlikte zanlı aleyhine getirilen “2 adet telsizin gerekli mercilerden izin almadan kullanılması” suçlamasının ise İskele Kaza Mahkemesi’nde görüşülmeye devam edeceğini, davanın büyük ihtimalle salı günü gerçekleştirileceğini kaydetti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar