YDP'nin hükümetten çekiliriz restine, sendikalar ve birlikler meydan okudu: Genel greve gideriz!

22 Mayıs 2024

Güncelleme: 23 Mayıs 2024

A
A

Hayvan üreticilerinin eylemine destek veren sendikalarla, Kasaplar Birliği ile Çiftçiler Birliği, ithal et kararının geri çekilmemesi durumunda genel greve gideceklerini duyurdu. YDP, olası geri adımda hükümetten çekileceğini işaret etmişti.

ZgotmplZ

Haber Merkezi

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin ithal ete karşı pazartesi günü başlattığı eylem üçüncü gününde de devam etti.

 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı'nın dünkü ifadeleri sonrası eylemin şiddeti arttı, söylemler sertleşti.

 Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının demir kapısı üzerine büyükbaş hayvan kellesi asan eylemciler, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Erhan Arıklı’ya istifa çağrısı yaptı. Daha sonra eylemciler halat bağlayarak bakanlığın kapısını kırdı.

SENDİKALAR DEVREDE

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği eylemlerine sendikalar da katıldı.

Saat 17.00 sularında Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin eylemlerine destek veren Kasaplar Birliği, Çiftçiler Birliği, TÜRK-SEN, EL-SEN, HÜR-İŞ, KOOP-SEN, KTAMS, BES, KTÖS ve DEV-İŞ ile bir toplantı gerçekleştirdi.

HÜR-İŞ Başkanı Ahmet Serdaroğlu, toplantı sonucunda alınan karara ilişkin bir açıklama yaptı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemi devam edecek.

CUMAYA KADAR SÜRE VERDİLER

Ahmet Serdaroğlu, ''Sendikalar olarak hep birlikte bir görüşme gerçekleştirdik. Bütün bu kaosun sebebi maliyetlerdir… Sendikalar olarak tek bir noktada buluştuk. Hükümetin ithal et kararını iptal etmesini istiyoruz'' dedi.

GENEL GREVE GİDERİZ UYARISI

Hükümete Cuma gününe kadar süre verdiklerini açıklayan Serdaroğlu, ''Bütün sendikalar hemfikirdir. Hükümet bu kararından geri dönüp, kavgayı bitirmez ise pazartesi günü genel grev dahil, tüm eylem hakkımızı kullanacağız'' ifadelerini kullandı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da ithal et kararının durdurulmasını istediklerini söyleyerek, et ithali yapılacaksa buna birlikte karar verilmesi gerektiğini belirtti. Naimoğulları, karar geri çekilmezse eylemlerin devam edeceği, pazartesi de genel grev yapılacağı uyarısında bulundu.

Kasaplar Birliği Başkanı Raşit Şenkaya, ithal etin “kasapları da hayvancıları da yok edeceğini” söyleyerek, kararın kaldırılmasının ortak görüşleri olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Mehmet Nizam, ithal etin bu şekilde ülkeye gelmesinin ilgili kesimlere zarar vereceğini söyleyerek, sorunun istişare edilerek çözülmesi gerektiğini kaydetti.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, “Birbirimize sahip çıkmalıyız, Kıbrıslı Türkler olarak gidecek başka yurdumuz yoktur” diyerek, hükümete eylem hakkına saygı duyarak, toplumsal barışı sağlaması çağrısında bulundu.

EL-SEN Başkanı Ahmet Tuğcu da “Eylemin üçüncü gününde hükümete bizi birleştirdiği için teşekkür ederim” dedi.

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, niyet varsa et fiyatlarının düşürülebileceğini ülkede üç günden beri kaos yaşandığını söyleyerek, “Bunu çözecek olan hükümettir. Hükümet tüm paydaşları çağırıp bu sorunu çözebilir” diye konuştu.

YDP GERİ ADIM ATILIRSA HÜKÜMETTEN ÇEKİLİRİZ SİNYALİ VERMİŞTİ

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), ortağı olduğu üçlü hükümetten, devam eden eylemi karşısında geri adım atılmaması çağrısı yaparak, aksi halde ''hükümetten çekilmeyi'' işaret eden bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler dikkat çekti:

Hükümet, et ithalatı konusunda asla geri adım atmamalıdır. En küçük bir taviz Hükümetin diz çökmesi olarak algılanacaktır... Bazı kesimlerin hükümeti masaya oturtmak için zorladıklarını biliyoruz...  Şunun bilinmesini istiyoruz ki, Hükümet böyle baskılara direnemez ve zafiyet gösterirse, YDP Hükümet içindeki pozisyonu gözden geçirmek zorunda kalacaktır.... 19 Haziran tarihine kadar sadece 50 ton et ithalatı için kızılca kıyamet koparan voyvodalara karşı direnmek ve dik durmak iktidar olmanın gereğidir...

ARIKLI'NIN SÖZLERİ GERİLİMİ ARTTIRDI

Arıklı, dün akşam MYKibris.com Haber Müdürü Ramazan Adnan’ın sunumuyla Ada TV’de ekrana gelen “Masada” programında yaptığı açıklamada, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemi karşısında hükümet olarak geri adım atmayacaklarını dile getirmişti.

Meclis ve Başbakanlık kapılarının eylem sırasında kırılmasına da tepki gösteren Arıklı, “Hükümetin geri adım atacağı düşünülüyorsa, yanılıyorlar bilakis biz daha da hırslanıyoruz, bu şekilde davranarak bütün konuşma yollarını kapılarını da kapatmış oluyorlar.” demişti.

Erhan Arıklı, “Adamlar gelmiş 3-5 milyonluk traktörlerle ‘Kazanamıyoruz.’ diye, Meclis’in kapısını kırıyorlar. Ya kazanamıyorsan bu işi niye yapıyorsun kardeşim ya, niye yapıyorsun? Ben vatandaşıma ucuz et yedirmek istiyorum. Canları istediği kadar eylem yapsınlar, asla geri adım atmak söz konusu değil, bitti.” ifadelerini kullanmıştı.

Hayvan üreticileri, hükümetin hayvancılık politikalarını protesto etmek için 20 Mayıs’ta araçlı eylem başlatmıştı.

Et ithalatını, girdi maliyetlerindeki yükselişi, çiğ süt ve canlı hayvan fiyatını belirleme politikasını protesto için eylem kararı alan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne bazı sivil toplum örgütleri de destek veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLGİLİ HABERLER


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar