YDP'den muhtıra gibi açıklama: Hükümet geri adım atarsa pozisyonumuzu gözden geçiririz

22 Mayıs 2024

Güncelleme: 22 Mayıs 2024

A
A

Hükümetin küçük ortaklarından YDP, hayvan üreticilerinin eylemine karşı "dik duruş" istedi, zafiyet gösterilmesi durumunda hükümetteki pozisyonlarının gözden geçirileceğini bildirdi.

ZgotmplZ
(Soldan sağa) Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Başbakan Ünal Üstel, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı

Haber Merkezi

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), ortağı olduğu üçlü hükümetten, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin pazartesiden bu yana devam eden eylemi karşısında geri adım atılmaması çağrısı yaptı.

Genel Sekreter Erşah Sabit Yılmaz imzasıyla yapılan açıklamada, hayvancıların "hak arama" adı altında sürdürdüğü eylemlerin maksadını aştığı ve holiganlığa dönüştüğü savunularak, "Başbakanlık ve Meclis önünde yapılan bu holigan eylemlerin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına kadar sirayet etmesi ve Genel Başkanımızın şahsına yapılan hakaret boyutuna varması kolluk kuvvetlerimizin ise bu holiganlığa karşı pasif kalması, devletin varlığını sorgulamamıza neden olmaktadır." denildi.

"Sıradan vatandaşların devlet malına zarar verdiğinde en ağır cezalarla karşılaştığı ortamda, Meclisin, Başbakanlığın ve Ulaştırma Bakanlığının kapılarını kıranlara karşı gerekeni yapılmamaları, suçüstü yakalanan eylemcilerin birkaç saat sonra serbest bırakılması diğer eylemcileri şımartıp cesaretlendirmektedir." şeklinde devam eden açıklamada, "Hükümet, et ithalatı konusunda asla geri adım atmamalıdır. En küçük bir taviz Hükümetin diz çökmesi olarak algılanacaktır." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"YDP olarak biz, Hükümetin et ithalatı konusunda tavrını ve kararlığını gayet iyi biliyor ve takdir ediyoruz. Öte yandan bazı kesimlerin Hükümeti masaya oturtmak için zorladıklarını da biliyoruz. Şunun bilinmesini istiyoruz ki, Hükümet böyle baskılara direnemez ve zafiyet gösterirse, YDP Hükümet içindeki pozisyonu gözden geçirmek zorunda kalacaktır. 19 Haziran tarihine kadar sadece 50 ton et ithalatı için kızılca kıyamet koparan voyvodalara karşı direnmek ve dik durmak iktidar olmanın gereğidir. Hükümetin kararlılığını sürdüreceğine dair inancımız tamdır. YDP Hükümetin arkasındadır."    

NE OLMUŞTU?

Hayvan üreticileri, hükümetin hayvancılık politikalarını protesto etmek için 20 Mayıs’ta araçlı eylem başlatmıştı.

Et ithalatını, girdi maliyetlerindeki yükselişi, çiğ süt ve canlı hayvan fiyatını belirleme politikasını protesto için eylem kararı alan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne bazı sivil toplum örgütleri de destek veriyor.

Üçüncü gününde devam eden eylemin ilk iki gününde Meclis ve Başbakanlık kapıları kırılmış, bugün de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Erhan Arıklı'nın açıklamaları üzerine eylemin yönü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na çevrilmişti.

Bakanlığın demir kapısı üzerine büyükbaş hayvan kellesi asan eylemciler, halat bağlayarak bakanlığın kapısını kırmıştı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Erhan Arıklı’ya istifa çağrısı yapmıştı.

ARIKLI NELER SÖYLEMİŞTİ?

Arıklı, dün akşam MYKibris.com Haber Müdürü Ramazan Adnan’ın sunumuyla Ada TV’de ekrana gelen “Masada” programında yaptığı açıklamada, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’nin eylemi karşısında hükümet olarak geri adım atmayacaklarını dile getirmişti.

Meclis ve Başbakanlık kapılarının eylem sırasında kırılmasına da tepki gösteren Arıklı, “Hükümetin geri adım atacağı düşünülüyorsa, yanılıyorlar bilakis biz daha da hırslanıyoruz, bu şekilde davranarak bütün konuşma yollarını kapılarını da kapatmış oluyorlar.” demişti.

Erhan Arıklı, “Adamlar gelmiş 3-5 milyonluk traktörlerle ‘Kazanamıyoruz.’ diye, Meclis’in kapısını kırıyorlar. Ya kazanamıyorsan bu işi niye yapıyorsun kardeşim ya, niye yapıyorsun? Ben vatandaşıma ucuz et yedirmek istiyorum. Canları istediği kadar eylem yapsınlar, asla geri adım atmak söz konusu değil, bitti.” ifadelerini kullanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar