YDP'den "külliye"ye destek etkinliği: Biz diyoruz ki, o bina yapılacak...

2 Ekim 2022

Güncelleme: 2 Ekim 2022

A
A

YDP "külliye" projesine destek için bugün etkinlik düzenledi. Külliyenin zaruri bir ihtiyaç olduğunu belirten YDP lideri Arıklı, karşı çıkanları işaret ederek, "Biz de diyoruz ki, o bina yapılacak…" ifadelerini kullandı.

ZgotmplZ

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), kamuoyunda "külliye" olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı binası, Meclis binası ve millet bahçesinden oluşan "Cumhurbaşkanlığı Sarayı Projesi"ne destek için bugün Boğaz Piknik Alanı’nda etkinlik düzenledi.

Etkinliğe çok sayıda partili ve vatandaş katıldı.

Etkinlikte, bir konuşma yapan YDP Genel Başkanı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, “Külliye meselesinden dolayı Anavatan Türkiye’ye, KKTC hükümetine ve Cumhurbaşkanı’na hakaret etmeyi bir alışkanlık haline getiren ve külliye üzerinden milli davaya hakaretler yağdıranlar” olduğunu savunarak, “Bugün buraya toplanarak her kesime bir mesaj” verildiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi öz kaynaklarından KKTC’ye bir Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Meclis Binası ve Millet Bahçesi yapmak için 2 milyar 820 milyon TL’lik bir kaynak ayırdığını ifade eden Arıklı, “O kaynağın en az 2 buçuk milyarı bizim ekonomimize akacak. Orada yüzlerce insanımız çalışacak. Devlet oradan milyonlarca lira vergi toplayacak.” diyerek, toplanacak bu vergilerle yolların, okulların yapılacağını, maaşların ödeneceğini söyledi.

“Bu bir hediye.” diyen Erhan Arıklı, projenin yapılmasını istemeyenlere yönelik bazı eleştirilerde bulunarak, “Onlara göre Türkiye sadece para versin ama hiçbir şeye karışmasın. Bunlar da burada inanmadığı devletin nimetlerinden faydalanmaya devam etsinler; Anavatan’a KKTC’ye ve KKTC’yi yönetenlere hakaretler yağdırsınlar.  Bunun adına da demokrasi desinler.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılım yoğun oldu.
“BİZ DİYORUZ Kİ, O BİNA YAPILACAK…”

“Külliyenin zaruri bir ihtiyaç olduğunu” savunan Arıklı, “Cumhurbaşkanlığı binası sömürge döneminden kalma valilik binasıydı. 1939 yılında sömürge valisi için yapılmıştı o bina. Şu an da çok yetersiz.  Binanın üzerinde bulunduğu sur, yavaş yavaş yıkılıyor. Cumhurbaşkanlığı binasının yanındaki binalar gerçekten Devletimize yakışmayan, gecekondu tipi asbest binalar. Orayı görünce Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘size bir bina yapalım’ deme ihtiyacı duydu.” ifadelerini kullandı.

Arıklı, Meclis binasının ise eski sigara fabrikası olduğuna işaret ederek, “O binanın sahibi olan Rum, 2012 yılında AİHM’e gitti ve binasını istiyor. Şimdi böyle enteresan bir durumda Anavatan Türkiye, kendi öz kaynaklarıyla bize bir yerleşke yapıyor. Buna ısrarla karşı çıkıyorlar ve imza kampanyası düzenliyorlar.” diyerek, “Biz de diyoruz ki, o yerleşke yapılacak.” dedi.

“CTP’LİLERE SORUYORUM… O BİNAYA GİRECEK MİSİNİZ?”

Arıklı, konuşmasında, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’a yönelik bir soru da yönelterek, “Sen bir gün cumhurbaşkanı olursan o yerleşkedeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidip oturacak mısın oturmayacak mısın? Aynı şekilde CTP’li milletvekillerine de soruyorum. O Meclis binası bittiğinde siz o Meclis binasına girecek misiniz girmeyecek misiniz?" dedi.

YDP Genel Başkanı Arıklı, etkinliğe katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
“KKTC YENİ BİR MÜCADELE İÇİNE GİRECEK”

Arıklı, konuşmasında yerel seçimlere de işaret ederek, süreç içerisinde YDP’nin çalışmalarının önümüzdeki hafta içerisinde netleşeceğini söyledi.

Yerel seçimlerin ardından KKTC’nin yeni bir mücadele içine gireceğini söyleyen Arıklı, “Bu mücadele Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi ve Türk unsurunu istemeyen Amerika ve AB ile Türkiye’nin ve KKTC’nin arasındaki mücadeledir.” dedi.

“ABD’nin, Ege Adalarını Dedeağaç başta olmak üzere ABD üssü haline getirdiğini” kaydeden Arıklı, “Lozan Anlaşması’na aykırı olarak bütün Ege Adalarını silahlandırıyor. Şimdi de Güney Kıbrıs’ı üs haline getirmek için çaba gösteriyor. Önümüzdeki süreçte ABD ve Türkiye arasında ciddi bir soğuk ya da piyonu ülkelerle bir sıcak savaş yaşanacak. O savaşa hazırlıklı olmak zorundayız. ABD, Soğuk  Savaş taktiklerini iyi bilir. KKTC’yi içerden çökertmek, milli birlik ve beraberliği bozmak için külliye gibi, belediye reformu gibi meseleleri kullanacak ve Ada'da Türkiye aleyhtarlığını körükleyecek.” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar