Tekin Arhun'un şoförü, "yalan yere tanıklık yapmak" ile yargılanıyor

Kamalı Haber, 28 Mayıs 2024

A
A

Tekin Arhun'un, "evrak sahteleme" iddiasıyla yargılandığı davada tanık olarak dinlenen şoförü, mahkemede, ifadesindekinden farklı beyanda bulunarak "düşman tanık" ilan edildiği gerekçesiyle tutuklandı. Mahkemede zanlıya üç gün tutukluluk verildi.

ZgotmplZ Kamalı Haber

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan iş insanı Tekin Arhun’un duruşmasında tanık olarak dinlenen şoförü Y.C., polise verdiği ifadeyle çelişen beyanlarda bulunup, muhasım tanık ilan edildiği gerekçesiyle tutuklanarak, “Yalan Yere Tanıklık Yapmak” suçlamasıyla Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Mahkemede olguları aktaran polis, 27 Mayıs 2024'te Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olan "Resmi Evrak Sahteleme, Sahtelenmiş Evrağı Tedavüle Sürme ve Sahtekârlıkla Kayıt Temini" meselesi ile ilgili duruşma esnasında tanık olarak sorgulanan zanlı Y.C.’nin, polise verdiği yazılı ifadesine uymayan ve çelişki teşkil edecek şekilde şahadet vererek, adaletin tecellisine engel olup, Lefkoşa Ağır Ceza mahkemesi tarafından "muasır tanık" olarak ilan edildiğini anlattı. 

Zanlının aynı gün derdest emri gereği tutuklandığını belirterek, duruşma esnasında verdiği çelişki teşkil eden şahadetin ses kayıtlarının mukayyitlikten temin edileceğini kaydeden polis, Mahkeme'deki tutanakların inceleneceğini, yeni tanıkların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Polis, zanlının serbest kalması halinde tanıklara müdahale edebileceğini söyleyerek, temin edilmesi gereken evraklar, alınması gereken ifadeler olduğundan, üç gün süre istedi.

Mahkeme, zanlının 3 gün süreyle tutuklu kalmasına emir verdi. 

NE OLMUŞTU?

Zanlı dün Ağır Ceza Mahkemesi'nde ifade verirken, savcı, bu davanın açılmasına neden olan ilgili raporu almak için duruşma salonu kapısında bekleyip beklemediğini ve ilgili raporu Capital Bank'a götürüp fotokopi çekip çekmediğini sordu. 

Zanlı, Arhun’u her zaman arabasının yanında ya da içinde beklediğini, ilgili evrakı ilk kez gördüğünü ve fotokopi çekmediğini söyledi. Savcı, ilgili raporda parmak izlerinin çıktığını söylemesi üzerine zanlı, Capital Bank’la ilgili tüm evraklara dokunabilmiş olacağını söyleyerek, bu evrakı özellikle almadığını belirtti. 

Savcı, ilgili evrakı Turizm Planlama Dairesi’ne götürüp götürmediğini sordu, zanlı buna “Hayır götürmedim” cevabını verdi. Savcı, zanlının konuyla ilgili verdiği ifadesinde böyle söylemediğini belirterek, düşman tanık ilan etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar