Tatar, New York'taki gelişmeleri değerlendirdi

22 Eylül 2022

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, yoğun bir diplomasi trafiği oluşturduklarını belirttiği New York’tan memnun döneceklerini ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) 77'nci Genel Kurulu toplantıları dolayısıyla New York'ta (ABD) bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BRT Ana Haber’e telefonla bağlanarak, temaslarını değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, New York’ta yoğun bir diplomasi trafiği oluşturduklarını belirterek, ekibiyle birlikte birçok toplantı ve temas gerçekleştirdiklerini söyledi.

New York’taki bazı derneklerin düzenlediği toplantılara katıldıklarını ve iş insanlarıyla buluştuklarını anlatan Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ekibi ile değerlendirmeler yaptıklarını söyledi.

Tatar, Özel Temsilcisi Ergün Olgun’un da bazı ülkelerin temsilcileri ile toplantılar yaptığını belirtti.

Tatar'ın açıklamaları şöyle:

ERDOĞAN’IN KKTC'Yİ TANIMA ÇAĞRISI
  • Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ve KKTC’nin tanınması yönünde yaptığı çağrının sadece New York’ta değil tüm dünya başkentlerinde yansımaları oldu ve algı yarattı.
  • Kıbrıs Türk halkının egemen eşitliğinin kabul edilmesi halinde resmi müzakerelere geçilebileceğini uluslararası toplumla paylaşıyoruz. Erdoğan da BM Genel Kurulu’nda 20 Eylül’de yaptığı konuşmada buna işaret etti.
  • Erdoğan, resmi müzakerelere geçilmeden önce egemen eşitlik ve eşit uluslararası toplum statüsünün teyidinden bahsetti. Bu Kıbrıs Türk halkının hakkıdır.
  • Her halkın kendi hakkını tayin etmesi önemli, sayın Erdoğan Kıbrıslı Türklere uygulanan haksız ambargoların sonlandırılması ve ek olarak BM’de ilk kez KKTC’nin tanınması yönünde uluslararası topluma çağrıda bulunmuştur. Bu bir tarihtir. Bunun yankıları olmuştur. Bundan sonraki süreçte tanınma yönündeki mücadelemizi sürdüreceğiz, ikili temaslar, toplantılar ve çeşitli ortamlarda hep birlikte neden bunun gerekli olduğunu uluslararası toplumla paylaşmaya devam edeceğiz.
  • Doğu Akdeniz’de artık dengeler değiştiği. Rum – Yunan ikilisinin Doğu Akdeniz’de oynadığı oyuna en üst makam tarafından artık "dur" denildi.
GÖRÜŞMELER
  • Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Türkevi’nde meseleleri sürekli olarak değerlendirdik. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile Türkevi’nde diğer devlet başkanları ile görüşmeler yaptık. 
  • Çeşitli konuları konuştuk. Gençlerimize uygulanan spor ambargosundan tutun da bunların nasıl aşılabileceğini noktasında onların da desteklerini temin ettik. Çünkü biliyorsunuz Konya’daki İslam oyunlarına bizim gençlerimizin katılmayışını, bize ve gençlerimize yaptığı etkileri orada tekrar dile getirdim. Bu önemlidir, gençlerimizin önünün açılması ve ambargoların kaldırılması yönünde çağrılar yapmak önemlidir, bunları gündeme getirdik.
RUSYA'DAN DİREK UÇUŞLAR
  • Günün sonunda bu nasıl olacak hep birlikte göreceğiz ama benim bildiğim bir özel şirket bir girişim başlatmıştır, mutlaka Moskova’da da gerekli olayların alınması için girişimler vardır. Türkiye üzerinden touchdown ile başlayabilir daha sonra bunun önü açılabilir.
CUMARTESİ GUTERRES İLE GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Tatar, New York’tan memnun döneceklerini de ifade ederek, cumartesi günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşeceğini belirtti ve Genel Sekreter’e daha önce ne söylediyse yine aynısını söyleyeceğini, resmi müzakerelere geçmek için egemen eşitliğin ve eşit uluslararası statünün teyidini isteyeceklerini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar