Tatar: Kıbrıs Türk halkına verilen sözler yerine getirilerek insan hakları ihlalleri son bulmalı

28 Mayıs 2024

Güncelleme: 28 Mayıs 2024

A
A

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının haksızlığa uğramaya devam ettiğini belirterek, "Kıbrıslı Türklerin bireysel ve evrensel insan hakları ihlal ediliyor. Bunlar, verilen vaatlerin yerine getirilmesiyle son bulmalı." dedi.

ZgotmplZ

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Türkiye Cumhuriyeti Melbourne Başkonsolosu Doğan F. Işık'ın, onuruna verdiği resepsiyona katıldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Melbourne Başkonsolosluğu Rezidansı'nda yer alan resepsiyona Melbourne’da yaşayan bazı Kıbrıslı Türklerle Türklerin yanı sıra Victoria Eyaleti Parlamentosu Gaziler Bakanı, Küçük İşletmeler Bakanı ve Gençlik Bakanı Natalie Süleyman da katıldı.

Resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklerin Avustralya'ya ilk gelişinin 80'inci yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen çok sayıda organizasyona ve toplantıya katılmak üzere Avustralya'ya ziyarette bulunduğunu söyledi.

“KALPLERİMİZİN TEK ATTIĞINI TÜM DÜNYAYA GÖSTERMEK İÇİN BURADAYIM”

Kıbrıs Türklerine şükranlarını sunmak için Avustralya'ya gittiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Sizleri kucaklamak, Kıbrıs Türklerinin yaşadığı her yerde, ister KKTC'de, ister Anavatan Türkiye'de, ister İngiltere'de, ister Avustralya'da olsun, kalplerimizin tek attığını, kalbimizin öz vatanımız KKTC ile attığını tüm dünyaya göstermek için buradayım. Biz kendi dilimize, tarihimize, kültürümüze, geleneklerimize sahip bir halk olarak varlığımızı sürdürmekteyiz” dedi.

“BASKILAR NEDENİYLE YURT DIŞINA ÇIKMAK ZORUNDA KALAN BİR HALK DÜŞÜNÜN…”

“Kıbrıs'tan Avustralya'ya giden insanların gemiyle seyahat etmesi aylar sürerken, Kıbrıs'ta yaşanan sorunlar ve baskılar nedeniyle yurt dışına çıkmak zorunda kalan bir halk düşünün..." diyen Tatar, ancak buna rağmen dirençli halkın, hiç tanımadığı yeni bir ülkeye, yeni hayatlar kurmak için geldiğini, bunu yaparken de kültür ve geleneklerini korumayı başardığını ifade etti.

Tatar, uluslararası topluma, Kıbrıs'ta Ada'nın gerçeklerine, iki halkın, iki demokrasinin ve iki devletin varlığına dayanan bir çözümü destekleme çağrısında bulundu.

"VERİLEN SÖZLER HİÇBİR ZAMAN YERİNE GETİRİLMEDİ"

Kıbrıs Türk halkının haksızlığa uğramaya devam ettiğini, insanlık dışı izolasyona maruz bırakıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, bunun uluslararası toplum tarafından verilen vaatlerinin yerine getirilmesiyle son bulması gerektiğini, Kıbrıslı Türklerin bireysel ve evrensel insan haklarının ihlal edildiğini söyledi.

Tatar, “İzolasyonların sona ermesi, halkımızın direkt uçuş ve doğrudan ticaretten yararlanması, gençlerimizin kendi bayrağımız altında birçok önemli spor turnuvasına katılmasının sağlanması için Kıbrıs Türklerine sözler verildi, ancak bu sözler hiçbir zaman yerine getirilmedi.” dedi.

KKTC ile Avustralya'daki toplumları arasındaki köprüyü güçlendirmek için orada olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, "Biz bir halkız ve dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, kalplerimiz aynı amaç için, egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın simgesi olan Vatanımız KKTC için birlikte atıyor” dedi.

SÜLEYMAN: KIBRISLI TÜRKLER ÇOK KÜLTÜRLÜ DOKUYA KATKIDA BULUNUYOR

Victoria Eyaleti Parlamentosu Gaziler Bakanı, Küçük İşletmeler Bakanı ve Gençlik Bakanı Natalie Süleyman da konuşmasında, Cumhurbaşkanı Tatar'ı Avustralya'da görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti ve “Kıbrıslı Türkler nesillerdir eyaletimizin çok kültürlü dokusuna katkıda bulunuyor. Victoria, Avustralya'nın en büyük Türk topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Topluluğumuzun her yerinde başarılı göçmen hikayeleri var. Çeşitliliğimizi, kültürümüzü ve dilimizi kutlamaktan gurur duyuyoruz. Victoria'yı özel kılan da budur." diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar