Öztürkler'den acı gerçek: Diploma krizi yükseköğrenimi olumsuz etkileyecek

30 Mayıs 2024

Güncelleme: 30 Mayıs 2024

A
A

Öztürkler, “sahte diploma” krizi olarak da adlandırılan diploma usulsüzlüğünün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yükseköğrenimini olumsuz etkileyeceğini belirtti.

ZgotmplZ

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Güzelyurt Milletvekili, İçişleri eski Bakanı Ziya Öztürkler, diploma usulsüzlüğünün yükseköğrenime olumsuz etkileri olacağını kaydetti.

MYKibris.com Haber Müdürü Ramazan Adnan'ın sunumuyla Ada TV'de ekrana gelen "Masada" programına katılarak, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztürkler, “Bugün baktığımızda bir denetim açığımızın olduğu net. Bunu kabul etmek gerekiyor, çünkü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yükseköğreniminin bu şekilde yer alması ülkemize, bizlere yakışmadı.” dedi.

“YÖDAK DENETLEMEDE YETERSİZ KALDI”

YÖDAK’ın (Yüksek Öğretim Kurumları Kuruluş, Görev, Denetleme ve Akreditasyonu) denetim ayağının bugüne kadar kullanılamadığını ve güçlendirilemediğini kaydeden Ziya Öztürkler, “YÖDAK, bölümlere öğretime başlama izin süreçlerini masa başında geçirdi. Denetim anlamında teknolojik imkanlarını ve kapasitesini geliştiremedi. Bu kuruluş ve vizyonundan da kaynaklı. Hem denetleyecek, hem izin verecek, hem iptal edecek, hem yönlendirecek böyle bir dünya yok. Denetim ayağıyla izin ayağının, akreditasyon ayağıyla kalite ayağının ayrılması gerektiğini daha önce de söyledim.” ifadelerini kullandı.

Ziya Öztürkler, Ramazan Adnan'ın sorularını yanıtladı.
“İRADE ORTAYA KOYMAK GEREKİR”

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi Müdürlüğü yaptığı 8 yıllık döneminin sonunda, 2021 yılında, Yüksek Öğrenim Eylem Planı ve Stratejik Belge’nin Bakanlar Kurulu’ndan geçirildiğini anımsatan UBP Milletvekili Öztürkler, “Aslında tüm bu yapılması gerekenler burada yazılıyordu. Bu çalışmalar tamamlanmıştır ama bu çalışmaların ortaya konması için hükümeti iradesi, YÖDAK’ın iradesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın iradesi önemlidir.” vurgusu yaptı.

“BUGÜN 23 DEĞİL 70 ÜNİVERSİTE KONUŞUYOR OLACAKTIK”

Öztürkler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2017’de Yükseköğrenim Yasası’nı da yaptık. Ana hedef kolay kurulan üniversitelerin önüne geçmekti. Çünkü bir üniversitenin dosyasını hazırlar gibi, bir bölüm açarmış gibi üniversite başvurusu yapılıyordu, ilgili bakan da açma ön izini veriyordu ve açma ön izninden sonra YÖDAK’a başvuruya gidiliyordu.  Yani şartlar çok kolaydı, hem ciddi teşvikler vardı hem de üniversite kurulmasıyla ilgili kriterler çok azdı. 2017’de Meclis onayı getirdik, ondan sonra yeni bir üniversite açılmasının önü kesildi. O yasa yapılmasaydı bugün 23 değil, 50’leri, 60’ları, 70’leri konuşuyor olurduk. Artık önümüze bakmak lazım.”

“KKTC YÜKSEKÖĞRENİMİ OLUMSUZ ETKİLENECEK”

“Sahte diploma” krizi olarak da adlandırılan diploma usulsüzlüğünün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yükseköğrenimini olumsuz etkileyeceğini de söyleyen Ziya Öztürkler, “Bazı süreçler yavaş çalışır ama bu süreçler çalışır. Yani burada olumsuz etkilenme olacaktır, bundan kaçış yolu yoktur. Kim ne derse desin, hem uluslararası anlamda, hem de Türkiye Cumhuriyeti'nden gelecek öğrenci noktasında olumsuz etkilenmeler olacaktır. Sonuçta yaşananlar KKTC yükseköğrenimi olumsuz olarak yansıtmıştır.” dedi.

“GÜNEY KOMŞULARIMIZ BOŞ DURMAYACAKTIR”

Güney Kıbrıs’ın bu durumu KKTC aleyhinde kullanacağını işaret eden Öztürkler, “Bizim diplomalarımız yurt dışında iki şekilde geçerli oluyor; bir tanesi YÖK’ün denkliği, bir tanesi de uluslararası almış olduğu akreditasyonlar. Bu süreç ve çıkan haberlerden sonra birtakım uluslararası akreditasyonlarda da sıkıntı yaşayacağız. O tarafın yetkili kişileri boş durmuyordur, bunları dosyalayacaklardır, bir takım yetkili kesimlerin önüne koyacaklardır. Bundan kaçınılmaz.” şeklinde konuştu.

Denetimin önemine değinen UBP Milletvekili Ziya Öztürkler, “Burada ne kadar az olumsuz etkilenebilirsek ona bakıp, aynı zamanda da yaptığımız hatalardan ders çıkartmamız gerekiyor. Her şeyin başı denetim, tüm üniversitelerin ciddi anlamda denetlenmesi gerekmektedir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.Giriş yapmak için tıklayınız.

Tüm Yorumlar